Sovereign Hey'di K11 Tanking Slurry 25kg
SKU: SVSDS178
Sovereign Hey’di K11 is a salt resistant cementitious tanking compound for the protection of structures against water from the ground and which maybe potentially subject to hydrostatic pressure. K11 can be used on the external side of buildings below ground level where positive pressure exists, or on the internal (negative) side, without the need to build supporting walls.
Features & benefits
- Salt resistant cementitious tanking compound
- Can be applied on the negative and positive sides of the structure
- Withstand greater than 10 bars of pressure
- BBA approved
- Minimum thickness of 2mm per coating
IDSVSDS178
Tools & Fixings > Building Chemicals > Compounds & Chemicals > Sovereign Hey'di K11 Tanking Slurry 25kg
https://www.jewson.co.uk/p/sovereign-hey-di-k11-tanking-slurry-25kg-SVSDS178
Sovereign Hey’di K11 is a salt resistant cementitious tanking compound for the protection of structures against water from the ground and which maybe potentially subject to hydrostatic pressure. K11 can be used on the external side of buildings below ground level where positive pressure exists, or on the internal (negative) side, without the need to build supporting walls.
Features & benefits
- Salt resistant cementitious tanking compound
- Can be applied on the negative and positive sides of the structure
- Withstand greater than 10 bars of pressure
- BBA approved
- Minimum thickness of 2mm per coating
Specifications
| Product Name | Sovereign Hey'di K11 Tanking Slurry 25kg |
| Brand | Sovereign |
| Product Type | Tanking Slurry |
| Manufacturer Name | Sovereign |
| Manufacturer Part Number | 30607678 |
| EAN | 4008373126187 |
| Materials | Slurry |
| Commercial Or Domestic Use | Both |
| Colour Family | Greys |
| Colour | Grey |
| Pack Quantity | 1 |
| Country Of Origin | Germany |
| Applicable Standards | BBA |
| Recyclable | No |
| Renewable | No |
| Product Width | 550 mm |
| Product Weight | 24.44 kg |
| Product Height | 150 mm |
| Product Length | 330 mm |
Delivery Information
| Next Day Delivery | Next day delivery if ordered by 10am (subject to availability and location). |
Jewson trade account customers: Free delivery on orders over £150. Orders between £100 - £150 incur a £20 delivery fee.* Guest customers: Free delivery on orders over £200. Orders between orders between £100-£200 incur a £40 delivery fee.* *Excluding VAT, fuel surcharges, Tool Hire and non-standard delivery areas.* |
| Click & Collect | Collect in 15 minutes (subject to availability and location) |