Sovereign RenderMix 5L
SKU: SV806752
The use of Rendermix as described in the Sovereign Re-rendering Specification ensures the hygroscopic salts are prevented from moving to the surface plaster and exhibiting secondary dampness.
Features & benefits
- A waterproofing additive for incorporation into the backing render coat after the insertion of a DPC
- When used in sand cement renders it also provides workability so that further admixtures are not required
- Prevents the passage of hygroscopic salts
- Is used in conjunction with Sovereign DPC injection systems and is BBA approved
- Does not form a vapour barrier and so will allow walls to breathe and dry out naturally
IDSV806752
Tools & Fixings > Building Chemicals > Compounds & Chemicals > Sovereign RenderMix 5L
https://www.jewson.co.uk/p/sovereign-rendermix-5l-SV806752
The use of Rendermix as described in the Sovereign Re-rendering Specification ensures the hygroscopic salts are prevented from moving to the surface plaster and exhibiting secondary dampness.
Features & benefits
- A waterproofing additive for incorporation into the backing render coat after the insertion of a DPC
- When used in sand cement renders it also provides workability so that further admixtures are not required
- Prevents the passage of hygroscopic salts
- Is used in conjunction with Sovereign DPC injection systems and is BBA approved
- Does not form a vapour barrier and so will allow walls to breathe and dry out naturally
Specifications
| Product Name | Sovereign RenderMix 5L |
| Brand | Sovereign |
| Product Type | Additive |
| Manufacturer Name | Sovereign |
| Manufacturer Part Number | 30806752 |
| EAN | 5010591001732 |
| Materials | Liquid |
| Commercial Or Domestic Use | Both |
| Colour Family | Blues/Purples |
| Colour | Blue |
| Pack Quantity | 1 |
| Country Of Origin | UK |
| Applicable Standards | BBA |
| Recyclable | No |
| Renewable | No |
| Product Width | 165 mm |
| Product Weight | 5.45 kg |
| Product Height | 295 mm |
| Product Length | 126 mm |
| Volume | 5 l |
Delivery Information
| Next Day Delivery | Next day delivery if ordered by 10am (subject to availability and location). |
Jewson trade account customers: Free delivery on orders over £150. Orders between £100 - £150 incur a £20 delivery fee.* Guest customers: Free delivery on orders over £200. Orders between orders between £100-£200 incur a £40 delivery fee.* *Excluding VAT, fuel surcharges, Tool Hire and non-standard delivery areas.* |
| Click & Collect | Collect in 15 minutes (subject to availability and location) |