SPAX HI.FORCE Washer Head Screws 140 x 8mm WIROX 50 Pieces
SKU: SXWH8140
SPAX HI.FORCE Washer Head Screws 140 x 8mm (L x Dia) WIROX 50 Pieces are suitable for timber constructions and stairways. Manufactured from steel that provides strength and hardness to the product. Features 4CUT point that ensures exact positioning and reduces splitting.
Features & benefits
- Ground serrations ensure fast and secure fastening
- Corrosion resistant
IDSXWH8140
Tools & Fixings > Fixings & Fasteners > Screws > SPAX HI.FORCE Washer Head Screws 140 x 8mm WIROX 50 Pieces
https://www.jewson.co.uk/p/spax-hi-force-washer-head-screws-140-x-8mm-wirox-50-pieces-SXWH8140
SPAX HI.FORCE Washer Head Screws 140 x 8mm (L x Dia) WIROX 50 Pieces are suitable for timber constructions and stairways. Manufactured from steel that provides strength and hardness to the product. Features 4CUT point that ensures exact positioning and reduces splitting.
Features & benefits
- Ground serrations ensure fast and secure fastening
- Corrosion resistant
Specifications
| Product Name | SPAX HI.FORCE Washer Head Screws 140 x 8mm WIROX 50 Pieces |
| Brand | SPAX |
| Product Type | Woodscrews |
| Manufacturer Name | SPAX |
| Manufacturer Part Number | 251010801405 |
| Compliance Approvals | CE Marked |
| Materials | Steel |
| Range | Woodscrews |
| Colour | Silver |
| Application | Interior/External |
| Pack Quantity | 1 |
| Country Of Origin | Germany |
| Finish | WIROX |
| Product Length | 140 mm |
| Diameter | 8 mm |
Delivery Information
| Next Day Delivery | Next day delivery if ordered by 10am (subject to availability and location). |
Jewson trade account customers: Free delivery on orders over £150. Orders between £100 - £150 incur a £20 delivery fee.* Guest customers: Free delivery on orders over £200. Orders between orders between £100-£200 incur a £40 delivery fee.* *Excluding VAT, fuel surcharges, Tool Hire and non-standard delivery areas.* |
| Click & Collect | Collect in 15 minutes (subject to availability and location) |