The SPAX-RA Wirox T-Star Plus Frame Anchor Screw 80 x 7.5mm (L x Dia) Chrome, known as self-driving screws, drives into wooden or metal surfaces at ease giving a strong and rigid fix. The product manufactured from steel making it corrosion resistant and works against weathering conditions. The screw is made of a flat recess shaped head and followed by a long threaded tail, separated at a distance known as the pitch. The self-drill screw is easy to install thereby saves time and minimize labour effort. The product is resistant to acid and alkaline attack. Self-Drilling screw is used for fixing corrugated sheet metal to thick steel construction.
SPAX-RA Wirox T-Star Plus Frame Anchor Screw 7.5 x 80mm Chrome
- High-hardness point makes drilling and tapping easier
- Wirox coating prevents rusting of screw
- Manufactured from steel making it strong and durable
The SPAX-RA Wirox T-Star Plus Frame Anchor Screw 80 x 7.5mm (L x Dia) Chrome, known as self-driving screws, drives into wooden or metal surfaces at ease giving a strong and rigid fix. The product manufactured from steel making it corrosion resistant and works against weathering conditions. The screw is made of a flat recess shaped head and followed by a long threaded tail, separated at a distance known as the pitch. The self-drill screw is easy to install thereby saves time and minimize labour effort. The product is resistant to acid and alkaline attack. Self-Drilling screw is used for fixing corrugated sheet metal to thick steel construction.
- High-hardness point makes drilling and tapping easier
- Wirox coating prevents rusting of screw
- Manufactured from steel making it strong and durable
| Product Name | SPAX-RA Wirox T-Star Plus Frame Anchor Screw 7.5 x 80mm Chrome |
| Brand | SPAX |
| Product Type | Woodscrews |
| Manufacturer Name | SPAX |
| Manufacturer Part Number | 1021010750805 |
| EAN | 4003530181689 |
| Materials | Steel |
| Range | Woodscrews |
| Colour | Chrome |
| Pack Quantity | 1 |
| Finish | Yellox |
| Product Length | 80 mm |
| Diameter | 7.5 mm |
| Next Day Delivery | Next day delivery if ordered by 10am (subject to availability and location). |
Jewson trade account customers: Free delivery on orders over £150. Orders between £100 - £150 incur a £20 delivery fee.* Guest customers: Free delivery on orders over £200. Orders between orders between £100-£200 incur a £40 delivery fee.* *Excluding VAT, fuel surcharges, Tool Hire and non-standard delivery areas.* |
| Click & Collect | Collect in 15 minutes (subject to availability and location) |