SPAX YELLOX Universal Countersunk Pozi Screws 25 x 4mm Yellow Pack of 200
SKU: BHSP1614
SPAX YELLOX Universal Countersunk Pozi Screws 25 x 4mm (L x Dia) Yellow is a universal screw that can be used in a number of materials. It is manufactured using steel. This is designed to withstand impact and not deform under pressure. Pack of 200
Features & benefits
- Corrosion resistant
- Abrasion resistant
IDBHSP1614
Tools & Fixings > Fixings & Fasteners > Screws > SPAX YELLOX Universal Countersunk Pozi Screws 25 x 4mm Yellow Pack of 200
https://www.jewson.co.uk/p/spax-yellox-universal-countersunk-pozi-screws-25-x-4mm-yellow-BHSP1614
SPAX YELLOX Universal Countersunk Pozi Screws 25 x 4mm (L x Dia) Yellow is a universal screw that can be used in a number of materials. It is manufactured using steel. This is designed to withstand impact and not deform under pressure. Pack of 200
Features & benefits
- Corrosion resistant
- Abrasion resistant
Specifications
| Product Name | SPAX YELLOX Universal Countersunk Pozi Screws 25 x 4mm Yellow Pack of 200 |
| Brand | SPAX |
| Product Type | Woodscrews |
| Manufacturer Name | SPAX |
| Manufacturer Part Number | 1081020450253 |
| Materials | Steel |
| Range | Woodscrews |
| Colour | Yellow |
| Pack Quantity | 200 |
| Finish | Yellox |
| Product Length | 25 mm |
| Diameter | 4 mm |
Delivery Information
| Next Day Delivery | Next day delivery if ordered by 10am (subject to availability and location). |
Jewson trade account customers: Free delivery on orders over £150. Orders between £100 - £150 incur a £20 delivery fee.* Guest customers: Free delivery on orders over £200. Orders between orders between £100-£200 incur a £40 delivery fee.* *Excluding VAT, fuel surcharges, Tool Hire and non-standard delivery areas.* |
| Click & Collect | Collect in 15 minutes (subject to availability and location) |