SPAX Z2 4 Cut Flat CSK Head Yellox Universal Screw 45 x 5mm Pack of 200
SKU: BHSP1826
The SPAX Z2 4 Cut Flat CounterSunk Yellox Universal Screw 45 x 5mm (L x Dia) Yellow, known as self-driving screws, drives into wooden or metal surfaces at ease giving a strong and rigid fix. The product manufactured from steel making it corrosion resistant and works excellent against weathering conditions. The screw is made of a flat recess shaped head and followed by a long threaded tail, separated at a distance known as the pitch. The self-drill screw is easy to install thereby saves time and minimise labour effort. The product is resistant to acid and alkaline attack. Self-Drilling screw is used for fixing corrugated sheet metal to thick steel construction.
Features & benefits
- Threaded end drives at ease through the wooden surface
- Yellox coating prevents corrosion
- Manufactured from steel making it strong and durable
IDBHSP1826
Tools & Fixings > Fixings & Fasteners > Screws > SPAX Z2 4 Cut Flat CSK Head Yellox Universal Screw 45 x 5mm Pack of 200
https://www.jewson.co.uk/p/spax-z2-4-cut-flat-csk-head-yellox-universal-screw-45-x-5mm-BHSP1826
The SPAX Z2 4 Cut Flat CounterSunk Yellox Universal Screw 45 x 5mm (L x Dia) Yellow, known as self-driving screws, drives into wooden or metal surfaces at ease giving a strong and rigid fix. The product manufactured from steel making it corrosion resistant and works excellent against weathering conditions. The screw is made of a flat recess shaped head and followed by a long threaded tail, separated at a distance known as the pitch. The self-drill screw is easy to install thereby saves time and minimise labour effort. The product is resistant to acid and alkaline attack. Self-Drilling screw is used for fixing corrugated sheet metal to thick steel construction.
Features & benefits
- Threaded end drives at ease through the wooden surface
- Yellox coating prevents corrosion
- Manufactured from steel making it strong and durable
Specifications
| Product Name | SPAX Z2 4 Cut Flat CSK Head Yellox Universal Screw 45 x 5mm Pack of 200 |
| Brand | SPAX |
| Product Type | Woodscrews |
| Manufacturer Name | SPAX |
| Manufacturer Part Number | 1081020500453 |
| EAN | 4003530007033 |
| Materials | Steel |
| Range | Woodscrews |
| Colour | Yellow |
| Pack Quantity | 200 |
| Finish | Yellox |
| Product Length | 45 mm |
| Diameter | 5 mm |
Delivery Information
| Next Day Delivery | Next day delivery if ordered by 10am (subject to availability and location). |
Jewson trade account customers: Free delivery on orders over £150. Orders between £100 - £150 incur a £20 delivery fee.* Guest customers: Free delivery on orders over £200. Orders between orders between £100-£200 incur a £40 delivery fee.* *Excluding VAT, fuel surcharges, Tool Hire and non-standard delivery areas.* |
| Click & Collect | Collect in 15 minutes (subject to availability and location) |