First Aid Box/First Aid' Sign 300mm x 100mm 2 Per Sheet
SKU: LISS1553
First Aid Box/First Aid' is a 300mm x 100mm fire assembly sign. This sign comes with two single signs (300mm x 100mm) on one sheet with guide lines to cut into individual signage. This sign is a self-adhesive semi-rigid PVC making it easy to apply to a clean dry surface.
Features & benefits
- Instructs employees and visitors to the location of First Aid equipment
- Available in a range of sizes and materials
- Designed and manufactured in the UK
- Self adhesive backing - Making it easy to apply to a clean dry surface
IDLISS1553
Doors & Joinery > Ironmongery > Fittings & Accessories > First Aid Box/First Aid' Sign 300mm x 100mm 2 Per Sheet
https://www.jewson.co.uk/p/spectrum-first-aid-first-aid-box-sign-self-adhesive-300-x-200mm-LISS1553
First Aid Box/First Aid' is a 300mm x 100mm fire assembly sign. This sign comes with two single signs (300mm x 100mm) on one sheet with guide lines to cut into individual signage. This sign is a self-adhesive semi-rigid PVC making it easy to apply to a clean dry surface.
Features & benefits
- Instructs employees and visitors to the location of First Aid equipment
- Available in a range of sizes and materials
- Designed and manufactured in the UK
- Self adhesive backing - Making it easy to apply to a clean dry surface
Specifications
| Product Name | First Aid Box/First Aid' Sign 300mm x 100mm 2 Per Sheet |
| Brand | Spectrum Industrial |
| Product Type | Signage |
| Manufacturer Name | Spectrum Industrial |
| Manufacturer Part Number | 1553 |
| EAN | 5015397136794 |
| Compliance Approvals | CE Marked |
| Materials | PVC |
| Application | Interior/External |
| Pack Quantity | 1 |
| Country Of Origin | United Kingdom |
| Product Width | 200 mm |
| Product Weight | 0.062 kg |
| Product Height | 300 mm |
| Product Length | 200 mm |
Delivery Information
| Next Day Delivery | Next day delivery if ordered by 10am (subject to availability and location). |
Jewson trade account customers: Free delivery on orders over £150. Orders between £100 - £150 incur a £20 delivery fee.* Guest customers: Free delivery on orders over £200. Orders between orders between £100-£200 incur a £40 delivery fee.* *Excluding VAT, fuel surcharges, Tool Hire and non-standard delivery areas.* |
| Click & Collect | Collect in 15 minutes (subject to availability and location) |