‘No Admittance Authorised Personnel Only’ Sign 300mm x 100mm
SKU: LISS0610
No Admittance Authorised Personnel Only' sign is a 300mm x 100mm restricted access sign. Featuring 2 on a sheet that can be cut into individual signs. Made from self-adhesive semi-rigid PVC making it easy to apply to a clean dry surface. All signs conform to the BS EN ISO 7010 regulation, ensuring that all graphical safety symbols are consistent and compliant.
Features & benefits
- Instruct staff, visitors and the public that access to certain areas is strictly forbidden
- Self adhesive backing - Making it easy to apply to a clean dry surface
- Designed and manufactured in the UK
IDLISS0610
Doors & Joinery > Ironmongery > Fittings & Accessories > ‘No Admittance Authorised Personnel Only’ Sign 300mm x 100mm
https://www.jewson.co.uk/p/spectrum-no-admittance-authorised-personnel-only-self-adhesive-LISS0610
No Admittance Authorised Personnel Only' sign is a 300mm x 100mm restricted access sign. Featuring 2 on a sheet that can be cut into individual signs. Made from self-adhesive semi-rigid PVC making it easy to apply to a clean dry surface. All signs conform to the BS EN ISO 7010 regulation, ensuring that all graphical safety symbols are consistent and compliant.
Features & benefits
- Instruct staff, visitors and the public that access to certain areas is strictly forbidden
- Self adhesive backing - Making it easy to apply to a clean dry surface
- Designed and manufactured in the UK
Specifications
| Product Name | ‘No Admittance Authorised Personnel Only’ Sign 300mm x 100mm |
| Brand | Spectrum Industrial |
| Manufacturer Name | Spectrum Industrial |
| Manufacturer Part Number | 610 |
| EAN | 5015397134578 |
| Compliance Approvals | CE Marked |
| Materials | PVC |
| Application | Interior/External |
| Pack Quantity | 1 |
| Country Of Origin | United Kingdom |
| Product Width | 200 mm |
| Product Weight | 0.062 kg |
| Product Height | 300 mm |
| Product Length | 200 mm |
Delivery Information
| Next Day Delivery | Next day delivery if ordered by 10am (subject to availability and location). |
Jewson trade account customers: Free delivery on orders over £150. Orders between £100 - £150 incur a £20 delivery fee.* Guest customers: Free delivery on orders over £200. Orders between orders between £100-£200 incur a £40 delivery fee.* *Excluding VAT, fuel surcharges, Tool Hire and non-standard delivery areas.* |
| Click & Collect | Collect in 15 minutes (subject to availability and location) |