Rigid Backing Board', 3mm Foamex Board 600mm x 400mm
SKU: LISS4500
Rigid backing board' panel is 600mm x 400mm and is made from non-adhesive rigid foamed PVC (3mm Foamex board).
Features & benefits
- Manufactured from non-reflective materials
- Suitable for private land, work and building sites
- Designed and manufactured in the UK
IDLISS4500
Doors & Joinery > Ironmongery > Fittings & Accessories > Rigid Backing Board', 3mm Foamex Board 600mm x 400mm
https://www.jewson.co.uk/p/spectrum-safety-sign-rigid-backing-board-sign-600-x-400mm-LISS4500
Rigid backing board' panel is 600mm x 400mm and is made from non-adhesive rigid foamed PVC (3mm Foamex board).
Features & benefits
- Manufactured from non-reflective materials
- Suitable for private land, work and building sites
- Designed and manufactured in the UK
Specifications
| Product Name | Rigid Backing Board', 3mm Foamex Board 600mm x 400mm |
| Brand | Spectrum Industrial |
| Product Type | Signage |
| Manufacturer Name | Spectrum Industrial |
| Manufacturer Part Number | 4500 |
| EAN | 5015397141149 |
| Compliance Approvals | CE Marked |
| Materials | PVC |
| Application | Interior/External |
| Pack Quantity | 1 |
| Country Of Origin | United Kingdom |
| Product Width | 400 mm |
| Product Weight | 0.44 kg |
| Product Height | 600 mm |
| Product Length | 400 mm |
| Thickness | 3 mm |
Delivery Information
| Next Day Delivery | Next day delivery if ordered by 10am (subject to availability and location). |
Jewson trade account customers: Free delivery on orders over £150. Orders between £100 - £150 incur a £20 delivery fee.* Guest customers: Free delivery on orders over £200. Orders between orders between £100-£200 incur a £40 delivery fee.* *Excluding VAT, fuel surcharges, Tool Hire and non-standard delivery areas.* |
| Click & Collect | Collect in 15 minutes (subject to availability and location) |