Stable 1 Light Hardwood M&T Door 762 x 1981mm
SKU: LPDO2920
In a Hardwood material and inset panels, this door features a clear double glazed window and a stable design. Great for traditional homes, the top half of the door will open to let fresh air into your living space.
Features & benefits
- Mortice and Tenon construction
- Clear Double Glazed
- Unfinished to allow final personalisation
- Solid core
IDLPDO2920
Doors & Joinery > External Doors > External Hardwood Doors > Stable 1 Light Hardwood M&T Door 762 x 1981mm
https://www.jewson.co.uk/p/stable-1l-hardwood-mandt-door-762-x-1981-LPDO2920
In a Hardwood material and inset panels, this door features a clear double glazed window and a stable design. Great for traditional homes, the top half of the door will open to let fresh air into your living space.
Features & benefits
- Mortice and Tenon construction
- Clear Double Glazed
- Unfinished to allow final personalisation
- Solid core
Specifications
| Product Name | Stable 1 Light Hardwood M&T Door 762 x 1981mm |
| Brand | LPD Doors |
| Manufacturer Name | LPD Doors |
| Manufacturer Part Number | MTBARCGDG30 |
| EAN | 5036464054599 |
| Warranty Period | 10 years |
| Materials | Hardwood |
| Commercial Or Domestic Use | Domestic |
| Range | 1 Light |
| Colour | Hardwood M&T |
| Pack Quantity | 1 |
| Country Of Origin | Indonesia |
| Finish | Unfinished |
| Product Width | 762 mm |
| Product Weight | 28 kg |
| Product Length | 1981 mm |
| Thickness | 44 mm |
Delivery Information
| Next Day Delivery | Next day delivery if ordered by 10am (subject to availability and location). |
Jewson trade account customers: Free delivery on orders over £150. Orders between £100 - £150 incur a £20 delivery fee.* Guest customers: Free delivery on orders over £200. Orders between orders between £100-£200 incur a £40 delivery fee.* *Excluding VAT, fuel surcharges, Tool Hire and non-standard delivery areas.* |
| Click & Collect | Collect in 15 minutes (subject to availability and location) |