Stanley 12-In-1 Multi Tool
SKU: TS084519
Stanley 12-In-1 Multi Tool is ideal for everyday use within industry, automotive and construction or at home. Tools includes universal pliers with serrated noses, wire cutter, saw, small as well as large knife, bottle opener and curve jaw plier. Contains 3mm, 6mm and 8mm flared screwdrivers. Phillips 1 point screwdriver and mini file aid in tightening applications.
Features & benefits
- 12 tools in one: universal pliers, wire cutter, saw, small and large knife, bottle opener, curve jaw pliers, 3, 6 and 8mm flared bits, PH1 screwdriver and mini file
- Use within industry, automotive, construction or at home
- Hardened and tempered for long-life
IDTS084519
Tools & Fixings > Hand Tools > Building & Plastering Tools > Stanley 12-In-1 Multi Tool
https://www.jewson.co.uk/p/stanley-12-in-1-multi-tool-TS084519
Stanley 12-In-1 Multi Tool is ideal for everyday use within industry, automotive and construction or at home. Tools includes universal pliers with serrated noses, wire cutter, saw, small as well as large knife, bottle opener and curve jaw plier. Contains 3mm, 6mm and 8mm flared screwdrivers. Phillips 1 point screwdriver and mini file aid in tightening applications.
Features & benefits
- 12 tools in one: universal pliers, wire cutter, saw, small and large knife, bottle opener, curve jaw pliers, 3, 6 and 8mm flared bits, PH1 screwdriver and mini file
- Use within industry, automotive, construction or at home
- Hardened and tempered for long-life
Specifications
| Product Name | Stanley 12-In-1 Multi Tool |
| Brand | Stanley |
| Product Type | Multi Tools |
| Manufacturer Name | Stanley |
| Manufacturer Part Number | STA084519 |
| EAN | 3253560845193 |
| Model Number | STA084519 |
| Pack Quantity | 1 |
| Country Of Origin | China |
| Product Width | 141 mm |
| Product Weight | 0.28 kg |
| Product Height | 55 mm |
| Product Length | 211 mm |
Delivery Information
| Next Day Delivery | Next day delivery if ordered by 10am (subject to availability and location). |
Jewson trade account customers: Free delivery on orders over £150. Orders between £100 - £150 incur a £20 delivery fee.* Guest customers: Free delivery on orders over £200. Orders between orders between £100-£200 incur a £40 delivery fee.* *Excluding VAT, fuel surcharges, Tool Hire and non-standard delivery areas.* |
| Click & Collect | Collect in 15 minutes (subject to availability and location) |