Stanley Brad Nail 15mm
SKU: THSTAE10
Features & benefits
- The product is made of steel which is sturdy and durable
- Steel material comes with heat resistant properties
- Light-weight for easy handling
- Easy to install without physical effort
- The product lasts long due to the high-quality metal material
- Corrosion resistant
IDTHSTAE10
Tools & Fixings > Power Tool Accessories > Nail Gun Accessories > Stanley Brad Nail 15mm
https://www.jewson.co.uk/p/stanley-brad-nail-15mm-THSTAE10
Features & benefits
- The product is made of steel which is sturdy and durable
- Steel material comes with heat resistant properties
- Light-weight for easy handling
- Easy to install without physical effort
- The product lasts long due to the high-quality metal material
- Corrosion resistant
Specifications
| Product Name | Stanley Brad Nail 15mm |
| Brand | Stanley |
| Product Type | Fuel & Nail Packs |
| Manufacturer Name | Stanley |
| Manufacturer Part Number | STA0SWKBN062 |
| EAN | 3253560051754 |
| Warranty Period | 12 months |
| Materials | Steel |
| Commercial Or Domestic Use | Both |
| Range | Brad Nail |
| Colour | Silver |
| Application | Interior/External |
| Pack Quantity | 1 |
| Country Of Origin | United Kingdom |
| Finish | Matt |
| Product Width | 36 mm |
| Product Weight | 0.232 kg |
| Product Height | 15 mm |
| Product Length | 140 mm |
Delivery Information
| Next Day Delivery | Next day delivery if ordered by 10am (subject to availability and location). |
Jewson trade account customers: Free delivery on orders over £150. Orders between £100 - £150 incur a £20 delivery fee.* Guest customers: Free delivery on orders over £200. Orders between orders between £100-£200 incur a £40 delivery fee.* *Excluding VAT, fuel surcharges, Tool Hire and non-standard delivery areas.* |
| Click & Collect | Collect in 15 minutes (subject to availability and location) |