Stanley ControlGrip Diagonal Cutting Pliers 150mm
SKU: TS074362
The Stanley Tools ControlGrip™ Diagonal Cutting Pliers are made from forged carbon steel with an induction hardened blade and tempered jaws for long life. Precision milled cutting edges and pivot for smooth opening and closing of the jaws.All exposed steel surfaces have been sanded and are protected against corrosion. With a bi-material, ergonomically designed handle that is easy to hold, even with oily hands.
Features & benefits
- Induction hardened blade ensures product durability
- Tempered jaws for high strength
- Precision milled cutting edges ensures smooth opening and closing of the jaws
- Bi-material handles
IDTS074362
Tools & Fixings > Hand Tools > Building & Plastering Tools > Stanley ControlGrip Diagonal Cutting Pliers 150mm
https://www.jewson.co.uk/p/stanley-controlgrip-diagonal-cutting-pliers-150mm-l-chrome-TS074362
The Stanley Tools ControlGrip™ Diagonal Cutting Pliers are made from forged carbon steel with an induction hardened blade and tempered jaws for long life. Precision milled cutting edges and pivot for smooth opening and closing of the jaws.All exposed steel surfaces have been sanded and are protected against corrosion. With a bi-material, ergonomically designed handle that is easy to hold, even with oily hands.
Features & benefits
- Induction hardened blade ensures product durability
- Tempered jaws for high strength
- Precision milled cutting edges ensures smooth opening and closing of the jaws
- Bi-material handles
Specifications
| Product Name | Stanley ControlGrip Diagonal Cutting Pliers 150mm |
| Brand | Stanley |
| Product Type | Cutting Tools |
| Manufacturer Name | Stanley |
| Manufacturer Part Number | STA074362 |
| EAN | 3253560743628 |
| Warranty Period | 12 months |
| Materials | Carbon steel |
| Range | Pliers |
| Colour | Black / Yellow |
| Pack Quantity | 1 |
| Country Of Origin | China |
| Product Height | 25 mm |
| Product Length | 150 mm |
| Product Depth | 76 mm |
Delivery Information
| Next Day Delivery | Next day delivery if ordered by 10am (subject to availability and location). |
Jewson trade account customers: Free delivery on orders over £150. Orders between £100 - £150 incur a £20 delivery fee.* Guest customers: Free delivery on orders over £200. Orders between orders between £100-£200 incur a £40 delivery fee.* *Excluding VAT, fuel surcharges, Tool Hire and non-standard delivery areas.* |
| Click & Collect | Collect in 15 minutes (subject to availability and location) |