Stanley ControlGrip Long Bent Nose Pliers 150mm
SKU: TS075065
These Stanley ControlGrip Long Bent Nose Pliers are made from drop forged steel for high strength and durability
Features & benefits
- Made from drop forged steel for high strength and durability
- Handles are made from polypropylene with TPR overlay
- Zone configuration for added power, comfort and control
IDTS075065
Tools & Fixings > Hand Tools > Building & Plastering Tools > Stanley ControlGrip Long Bent Nose Pliers 150mm
https://www.jewson.co.uk/p/stanley-controlgrip-long-bent-nose-pliers-150mm-TS075065
These Stanley ControlGrip Long Bent Nose Pliers are made from drop forged steel for high strength and durability
Features & benefits
- Made from drop forged steel for high strength and durability
- Handles are made from polypropylene with TPR overlay
- Zone configuration for added power, comfort and control
Specifications
| Product Name | Stanley ControlGrip Long Bent Nose Pliers 150mm |
| Brand | Stanley |
| Product Type | Cutting Tools |
| Manufacturer Name | Stanley |
| Manufacturer Part Number | STA075065 |
| EAN | 3253560750657 |
| Range | Pliers |
| Model Number | STA075065 |
| Pack Quantity | 1 |
| Country Of Origin | China |
| Product Width | 77 mm |
| Product Weight | 0.18 kg |
| Product Height | 24 mm |
| Product Length | 223 mm |
Delivery Information
| Next Day Delivery | Next day delivery if ordered by 10am (subject to availability and location). |
Jewson trade account customers: Free delivery on orders over £150. Orders between £100 - £150 incur a £20 delivery fee.* Guest customers: Free delivery on orders over £200. Orders between orders between £100-£200 incur a £40 delivery fee.* *Excluding VAT, fuel surcharges, Tool Hire and non-standard delivery areas.* |
| Click & Collect | Collect in 15 minutes (subject to availability and location) |