The STANLEY FATMAX 2-in-1 Multi Tacker is perfect for multiple professional applications including fixing drywall beads and scrim to plasterboard, securing carpets, fencing and roof sheeting. It features an anti-jam mechanism for continuous use and reliable operation, as well as a high and low power setting to control the intensity of the staple application.
Stanley Fatmax Heavy 2-in-1 Multi Tacker
- Perfect for multiple professional applications. Anti-jam mechanism for continuous use and reliable operation
- High and low power setting to control the intensity of the staple application
- Fires: STANLEY Type-G staples in 6-14mm and STANLEY Type-J Headed Brad Pins in 12-15mm
The STANLEY FATMAX 2-in-1 Multi Tacker is perfect for multiple professional applications including fixing drywall beads and scrim to plasterboard, securing carpets, fencing and roof sheeting. It features an anti-jam mechanism for continuous use and reliable operation, as well as a high and low power setting to control the intensity of the staple application.
- Perfect for multiple professional applications. Anti-jam mechanism for continuous use and reliable operation
- High and low power setting to control the intensity of the staple application
- Fires: STANLEY Type-G staples in 6-14mm and STANLEY Type-J Headed Brad Pins in 12-15mm
| Product Name | Stanley Fatmax Heavy 2-in-1 Multi Tacker |
| Brand | Stanley |
| Product Type | Staples |
| Manufacturer Name | Stanley |
| Manufacturer Part Number | STA070250 |
| EAN | 3253560702502 |
| Materials | Material - Optional (max 100 chars) |
| Model Number | STA070250 |
| Pack Quantity | 1 |
| Country Of Origin | TAIWAN |
| Product Weight | 0.59 kg |
| Product Height | 265 mm |
| Product Length | 170 mm |
| Product Depth | 49 mm |
| Next Day Delivery | Next day delivery if ordered by 10am (subject to availability and location). |
Jewson trade account customers: Free delivery on orders over £150. Orders between £100 - £150 incur a £20 delivery fee.* Guest customers: Free delivery on orders over £200. Orders between orders between £100-£200 incur a £40 delivery fee.* *Excluding VAT, fuel surcharges, Tool Hire and non-standard delivery areas.* |
| Click & Collect | Collect in 15 minutes (subject to availability and location) |