Stanley FatMax Technicians Tool Bag
SKU: TBSTA952
The FatMax Technicians Bag has a rigid waterproof plastic bottom, and an ergonomic rubber grip handle
Features & benefits
- Open structure with removable divider
- Rigid, waterproof, plastic base
- Heavy-duty 600 denier fabric
- Rubber grip handle and clip-on shoulder strap for easy carriage
IDTBSTA952
Tools & Fixings > Hand Tools > Tool Equipment & Accessories > Stanley FatMax Technicians Tool Bag
https://www.jewson.co.uk/p/stanley-fatmax-technicians-tool-bag-TBSTA952
The FatMax Technicians Bag has a rigid waterproof plastic bottom, and an ergonomic rubber grip handle
Features & benefits
- Open structure with removable divider
- Rigid, waterproof, plastic base
- Heavy-duty 600 denier fabric
- Rubber grip handle and clip-on shoulder strap for easy carriage
Specifications
| Product Name | Stanley FatMax Technicians Tool Bag |
| Brand | Stanley |
| Product Type | Tool Storage |
| Manufacturer Name | Stanley Black & Decker |
| Manufacturer Part Number | STA193952 |
| EAN | 3253561939525 |
| Range | Tool Bags |
| Model Number | STA193952 |
| Pack Quantity | 1 |
| Country Of Origin | Myanmar |
| Product Width | 310 mm |
| Product Weight | 1.625 kg |
| Product Height | 305 mm |
| Product Length | 410 mm |
Delivery Information
| Next Day Delivery | Next day delivery if ordered by 10am (subject to availability and location). |
Jewson trade account customers: Free delivery on orders over £150. Orders between £100 - £150 incur a £20 delivery fee.* Guest customers: Free delivery on orders over £200. Orders between orders between £100-£200 incur a £40 delivery fee.* *Excluding VAT, fuel surcharges, Tool Hire and non-standard delivery areas.* |
| Click & Collect | Collect in 15 minutes (subject to availability and location) |