Stanley Handyman Plane 272mm
SKU: ETIK2364
This Stanley Handyman Bench Plane is ideal for workshop, site or finishing work
Features & benefits
- For smoothing and general joinery
- Machined cast iron base
- High impact polystyrene handle and knob
- Chrome carbon steel cutters
IDETIK2364
Tools & Fixings > Hand Tools > Woodworking Hand Tools > Stanley Handyman Plane 272mm
https://www.jewson.co.uk/p/stanley-handyman-plane-272mm-ETIK2364
This Stanley Handyman Bench Plane is ideal for workshop, site or finishing work
Features & benefits
- For smoothing and general joinery
- Machined cast iron base
- High impact polystyrene handle and knob
- Chrome carbon steel cutters
Specifications
| Product Name | Stanley Handyman Plane 272mm |
| Brand | Stanley |
| Product Type | Wood Planes |
| Manufacturer Name | Stanley |
| Manufacturer Part Number | STA112204 |
| EAN | 3253561122040 |
| Model Number | STA112204 |
| Pack Quantity | 1 |
| Country Of Origin | Mexico |
| Product Width | 154 mm |
| Product Weight | 1.772 kg |
| Product Height | 68 mm |
| Product Length | 272 mm |
Delivery Information
| Next Day Delivery | Next day delivery if ordered by 10am (subject to availability and location). |
Jewson trade account customers: Free delivery on orders over £150. Orders between £100 - £150 incur a £20 delivery fee.* Guest customers: Free delivery on orders over £200. Orders between orders between £100-£200 incur a £40 delivery fee.* *Excluding VAT, fuel surcharges, Tool Hire and non-standard delivery areas.* |
| Click & Collect | Collect in 15 minutes (subject to availability and location) |