Stanley Power Winder Chalk Line and Level 3 Pieces
SKU: TS047465
Stanley Power Winder Chalk Line and Level 3 Pieces has a stainless steel hook with an impact resistant case. This set has a chalk line reel which has a 45g capacity, blue coloured refillable chalk powder of 113g and a level. This product contains a clutch extension with a faster rewind technology.
Features & benefits
- Can be used vertically as a plumb bob
- Corrosion resistant
IDTS047465
Tools & Fixings > Hand Tools > Measuring > Stanley Power Winder Chalk Line and Level 3 Pieces
https://www.jewson.co.uk/p/stanley-power-winder-chalk-line-and-level-3-pieces-TS047465
Stanley Power Winder Chalk Line and Level 3 Pieces has a stainless steel hook with an impact resistant case. This set has a chalk line reel which has a 45g capacity, blue coloured refillable chalk powder of 113g and a level. This product contains a clutch extension with a faster rewind technology.
Features & benefits
- Can be used vertically as a plumb bob
- Corrosion resistant
Specifications
| Product Name | Stanley Power Winder Chalk Line and Level 3 Pieces |
| Brand | Stanley |
| Product Type | Marking & Measuring Tools |
| Manufacturer Name | Stanley |
| Manufacturer Part Number | STA047465 |
| Materials | Stainless steel |
| Range | Chalk & Line Accessories |
| Application | Interior/External |
| Pack Quantity | 1 |
| Country Of Origin | United States of America |
| Product Width | 162 mm |
| Product Weight | 0.314 kg |
| Product Height | 56 mm |
| Product Length | 228 mm |
Delivery Information
| Next Day Delivery | Next day delivery if ordered by 10am (subject to availability and location). |
Jewson trade account customers: Free delivery on orders over £150. Orders between £100 - £150 incur a £20 delivery fee.* Guest customers: Free delivery on orders over £200. Orders between orders between £100-£200 incur a £40 delivery fee.* *Excluding VAT, fuel surcharges, Tool Hire and non-standard delivery areas.* |
| Click & Collect | Collect in 15 minutes (subject to availability and location) |