Stanley Snap Off Knife Blades 9mm Pack of 5
You must be 18 years old or over to buy this product.
STANLEY Snap Off Knife Blades 9mm W Pack of 5 have a straight cutting edge and 12 snap-off sections. The sections snap off to provide accurate and sharp cutting points. Precisely cut sections makes accurate fall off during snapping.
- Longer blade exposure for flexibility
- Optimised cutting angle geometry provides sharpness
You must be 18 years old or over to buy this product.
STANLEY Snap Off Knife Blades 9mm W Pack of 5 have a straight cutting edge and 12 snap-off sections. The sections snap off to provide accurate and sharp cutting points. Precisely cut sections makes accurate fall off during snapping.
- Longer blade exposure for flexibility
- Optimised cutting angle geometry provides sharpness
| Product Name | Stanley Snap Off Knife Blades 9mm Pack of 5 |
| Brand | Stanley |
| Product Type | Cutting Tools |
| Manufacturer Name | Stanley |
| Manufacturer Part Number | STA211300 |
| EAN | 3253562113009 |
| Range | Knife Blades |
| Application | Interior/External |
| Pack Quantity | 5 |
| Country Of Origin | United States of America |
| Product Width | 48 mm |
| Product Weight | 0.018 kg |
| Product Height | 14 mm |
| Product Length | 177 mm |
| Next Day Delivery | Next day delivery if ordered by 10am (subject to availability and location). |
Delivery online is only available for orders over £100 (ex VAT)* Jewson Cash/Credit Account customers: Delivery online is free on orders over £150 (ex VAT), orders between £100-£150 incur £20 (ex VAT) delivery fee* Non-Jewson account customers: Delivery is free for orders over £200 (ex VAT), orders between £100-£200 (ex VAT) incur £40 (ex VAT) delivery fee* *Excluding Tool Hire and non-standard delivery areas. |
| Click & Collect | Collect in 15 minutes (subject to availability and location) |