Stanley Tylon Pocket Tape Measure 8m
SKU: THSTAB85
Stanley Tylon Pocket Tape is featured as a pocket friendly handy tape measure designed for all masonry and carpentry work. Manufactured with a flexible Tylon coated blade encased in a plastic case, the tape is features both metric and imperial unit measurements.
Features & benefits
- Featured with true zero hook
- Reduced risk of breakage
- Pocket friendly handy tape
- Designed for all masonry and carpentry work
IDTHSTAB85
Tools & Fixings > Hand Tools > Measuring > Stanley Tylon Pocket Tape Measure 8m
https://www.jewson.co.uk/p/stanley-tylon-pocket-tape-8m-x-25mm-THSTAB85
Stanley Tylon Pocket Tape is featured as a pocket friendly handy tape measure designed for all masonry and carpentry work. Manufactured with a flexible Tylon coated blade encased in a plastic case, the tape is features both metric and imperial unit measurements.
Features & benefits
- Featured with true zero hook
- Reduced risk of breakage
- Pocket friendly handy tape
- Designed for all masonry and carpentry work
Specifications
| Product Name | Stanley Tylon Pocket Tape Measure 8m |
| Brand | Stanley |
| Product Type | Marking & Measuring Tools |
| Manufacturer Name | Stanley Black & Decker |
| Manufacturer Part Number | STA130656N |
| EAN | 3253561306563 |
| Commercial Or Domestic Use | Both |
| Range | Tape Measures |
| Model Number | STA130656N |
| Application | Interior/External |
| Pack Quantity | 1 |
| Country Of Origin | United Kingdom |
| Product Width | 25 mm |
| Product Length | 8 m |
Delivery Information
| Next Day Delivery | Next day delivery if ordered by 10am (subject to availability and location). |
Jewson trade account customers: Free delivery on orders over £150. Orders between £100 - £150 incur a £20 delivery fee.* Guest customers: Free delivery on orders over £200. Orders between orders between £100-£200 incur a £40 delivery fee.* *Excluding VAT, fuel surcharges, Tool Hire and non-standard delivery areas.* |
| Click & Collect | Collect in 15 minutes (subject to availability and location) |