Stanley Type G Heavy Duty Staples 14mm 1000 Pieces
SKU: THSTAE08
Features & benefits
- Provides stiffness due to the flat end
- Smooth surface enables easy driving
IDTHSTAE08
Tools & Fixings > Hand Tools > Tool Equipment & Accessories > Stanley Type G Heavy Duty Staples 14mm 1000 Pieces
https://www.jewson.co.uk/p/stanley-type-g-heavy-duty-staples-14mm-w-1000-pieces-THSTAE08
Features & benefits
- Provides stiffness due to the flat end
- Smooth surface enables easy driving
Specifications
| Product Name | Stanley Type G Heavy Duty Staples 14mm 1000 Pieces |
| Brand | Stanley |
| Product Type | Staples |
| Manufacturer Name | Stanley Black & Decker |
| Manufacturer Part Number | STA1TRA709T |
| Application | Interior/External |
| Pack Quantity | 1 |
| Country Of Origin | United States of America |
| Product Width | 47 mm |
| Product Weight | 0.206 kg |
| Product Height | 37 mm |
| Product Length | 127 mm |
Delivery Information
| Next Day Delivery | Next day delivery if ordered by 10am (subject to availability and location). |
Jewson trade account customers: Free delivery on orders over £150. Orders between £100 - £150 incur a £20 delivery fee.* Guest customers: Free delivery on orders over £200. Orders between orders between £100-£200 incur a £40 delivery fee.* *Excluding VAT, fuel surcharges, Tool Hire and non-standard delivery areas.* |
| Click & Collect | Collect in 15 minutes (subject to availability and location) |