SterlingOSB Zero OSB3 FSC is a precision-engineered easy to machine board for structural use, ideal for flooring, roof decking and wall sheathing purposes.
SterlingOSB Zero OSB3 FSC 2440 x 1220 x 11mm
- Suitable for load bearing applications in construction and all different environmental conditions
- Sourced from well managed credibly certified forests
- A precision engineered board ideal for use in humid structural applications
SterlingOSB Zero OSB3 FSC is a precision-engineered easy to machine board for structural use, ideal for flooring, roof decking and wall sheathing purposes.
- Suitable for load bearing applications in construction and all different environmental conditions
- Sourced from well managed credibly certified forests
- A precision engineered board ideal for use in humid structural applications
| Product Name | SterlingOSB Zero OSB3 FSC 2440 x 1220 x 11mm |
| Brand | SterlingOSB Zero |
| Product Type | OSB |
| Manufacturer Name | West Fraser |
| Manufacturer Part Number | 11024401220I3R |
| Product Width | 1220 mm |
| Product Length | 2440 mm |
| Thickness | 11 mm |
| Compliance Approvals | CE Marked |
| Materials | Timber |
| Application | Floors/Walls/Roof applications |
| Pack Quantity | 1 |
| Country Of Origin | United Kingdom |
| Species | Pinus sylvestris/Picea abies |
| Chain Of Custody Scheme | FSC |
| Next Day Delivery | Next day delivery if ordered by 10am (subject to availability and location). |
Jewson trade account customers: Free delivery on orders over £150. Orders between £100 - £150 incur a £20 delivery fee.* Guest customers: Free delivery on orders over £200. Orders between orders between £100-£200 incur a £40 delivery fee.* *Excluding VAT, fuel surcharges, Tool Hire and non-standard delivery areas.* |
| Click & Collect | Collect in 15 minutes (subject to availability and location) |