Straining Eye Bolts Welded & 1 Hex Nut & 1 Washer 8 x 9.5mm Zinc Plated
SKU: HWBN0856
For suspended rope access operatives, an eye bolt is the perfect fall protection solution.
Features & benefits
- Can be used on internal and external structures
- Durable
IDHWBN0856
Tools & Fixings > Fixings & Fasteners > Nuts, Bolts & Washers > Straining Eye Bolts Welded & 1 Hex Nut & 1 Washer 8 x 9.5mm Zinc Plated
https://www.jewson.co.uk/p/straining-eye-bolts-welded-and-1-hex-nut-and-1-washer-8-x-9-5mm-zinc-plated-HWBN0856
For suspended rope access operatives, an eye bolt is the perfect fall protection solution.
Features & benefits
- Can be used on internal and external structures
- Durable
Specifications
| Product Name | Straining Eye Bolts Welded & 1 Hex Nut & 1 Washer 8 x 9.5mm Zinc Plated |
| Brand | Unbranded |
| Product Type | Bolts |
| Manufacturer Name | Owlett-Jaton |
| Manufacturer Part Number | 9SEYEB/020 |
| EAN | 5014196054773 |
| Materials | Steel |
| Commercial Or Domestic Use | Both |
| Range | Eye Bolts |
| Colour | Siler |
| Pack Quantity | 20 |
| Country Of Origin | United Kingdom |
| Finish | Zinc Plated |
| Product Weight | 0.12 kg |
| Product Length | 9.5 mm |
| Diameter | 8 mm |
Delivery Information
| Next Day Delivery | Next day delivery if ordered by 10am (subject to availability and location). |
Jewson trade account customers: Free delivery on orders over £150. Orders between £100 - £150 incur a £20 delivery fee.* Guest customers: Free delivery on orders over £200. Orders between orders between £100-£200 incur a £40 delivery fee.* *Excluding VAT, fuel surcharges, Tool Hire and non-standard delivery areas.* |
| Click & Collect | Collect in 15 minutes (subject to availability and location) |