Styrene 1800mm x 1200mm x 4mm
SKU: JI111505
4mm Styrene is a clear polystyrene glazing sheet that can be used for internal glazing and design projects. It is safer and stronger than glass, light in weight, easy transportable and offers an economical option for applications including splashbacks, display cases, room dividers, cupboard fronts, wallpaper protection and picture framing.
Features & benefits
- Safer and stronger than glass
- Suitable for interior use only
- Light in weight
- Economical
IDJI111505
Building Materials > Roofing > Roof Sheets > Styrene 1800mm x 1200mm x 4mm
https://www.jewson.co.uk/p/styrene-1800mm-x-1200mm-x-4mm-JI111505
4mm Styrene is a clear polystyrene glazing sheet that can be used for internal glazing and design projects. It is safer and stronger than glass, light in weight, easy transportable and offers an economical option for applications including splashbacks, display cases, room dividers, cupboard fronts, wallpaper protection and picture framing.
Features & benefits
- Safer and stronger than glass
- Suitable for interior use only
- Light in weight
- Economical
Specifications
| Product Name | Styrene 1800mm x 1200mm x 4mm |
| Brand | Styrene |
| Product Type | Flat Glazing |
| Manufacturer Name | Ariel Plastics Ltd |
| Manufacturer Part Number | 64134 |
| EAN | 5012032641347 |
| Materials | Polystyrene |
| Commercial Or Domestic Use | Both |
| Colour | Clear |
| Application | Roof sheet and accessories |
| Pack Quantity | 1 |
| Country Of Origin | UK |
| Finish | Smooth |
| Product Width | 1.2 m |
| Product Weight | 9.072 kg |
| Product Height | 0.004 m |
| Product Length | 1.8 m |
Delivery Information
| Next Day Delivery | Next day delivery if ordered by 10am (subject to availability and location). |
Jewson trade account customers: Free delivery on orders over £150. Orders between £100 - £150 incur a £20 delivery fee.* Guest customers: Free delivery on orders over £200. Orders between orders between £100-£200 incur a £40 delivery fee.* *Excluding VAT, fuel surcharges, Tool Hire and non-standard delivery areas.* |
| Click & Collect | Collect in 15 minutes (subject to availability and location) |