Suffolk Unfinished Oak Door 762 x 1981mm
SKU: LPDO2477
A part obscured double glazed panel features on this Suffolk door design, along with raised moulding on both sides and a dowel construction.
Features & benefits
- Dowell Construction
- Part Obscured Double Glazed
- Unfinished to allow final personalisation
- Solid core
IDLPDO2477
Doors & Joinery > External Doors > External Oak Doors > Suffolk Unfinished Oak Door 762 x 1981mm
https://www.jewson.co.uk/p/suffolk-unfinished-oak-door-762-x-1981-LPDO2477
A part obscured double glazed panel features on this Suffolk door design, along with raised moulding on both sides and a dowel construction.
Features & benefits
- Dowell Construction
- Part Obscured Double Glazed
- Unfinished to allow final personalisation
- Solid core
Specifications
| Product Name | Suffolk Unfinished Oak Door 762 x 1981mm |
| Brand | LPD Doors |
| Manufacturer Name | LPD Doors |
| Manufacturer Part Number | OSUFFOLK30 |
| EAN | 5036464016450 |
| Warranty Period | 10 years |
| Materials | Oak Veneer |
| Commercial Or Domestic Use | Domestic |
| Colour | Oak |
| Pack Quantity | 1 |
| Country Of Origin | Indonesia |
| Finish | Unfinished |
| Product Width | 762 mm |
| Product Weight | 33 kg |
| Product Length | 1981 mm |
| Thickness | 44 mm |
Delivery Information
| Next Day Delivery | Next day delivery if ordered by 10am (subject to availability and location). |
Jewson trade account customers: Free delivery on orders over £150. Orders between £100 - £150 incur a £20 delivery fee.* Guest customers: Free delivery on orders over £200. Orders between orders between £100-£200 incur a £40 delivery fee.* *Excluding VAT, fuel surcharges, Tool Hire and non-standard delivery areas.* |
| Click & Collect | Collect in 15 minutes (subject to availability and location) |