Superglass Timber & Rafter Roll 40 is a non-combustible glass mineral wool insulation roll. The flexible roll is cut at 2 x 570mm widths to allow friction fitting between common stud/rafter spacings, minimising gaps at joints and reducing on-site cutting & waste. Designed to provide thermal insulation for external timber frame walls, warm pitched roofs, and suspended timber floors.
Superglass Timber and Rafter Roll 40 2 x 10.65m x 570 x 90mm (12.14m²)
- Deemed non-combustible with a fire classification of Euroclass A1 when tested to BS EN 13501-1 Reaction to Fire
- Declared thermal conductivity (lambda (?) value) of 0.040W/mK.
- Manufactured from up to 84% recycled glass.
- Manufactured in accordance with ISO 9001 and ISO 14001
Superglass Timber & Rafter Roll 40 is a non-combustible glass mineral wool insulation roll. The flexible roll is cut at 2 x 570mm widths to allow friction fitting between common stud/rafter spacings, minimising gaps at joints and reducing on-site cutting & waste. Designed to provide thermal insulation for external timber frame walls, warm pitched roofs, and suspended timber floors.
- Deemed non-combustible with a fire classification of Euroclass A1 when tested to BS EN 13501-1 Reaction to Fire
- Declared thermal conductivity (lambda (?) value) of 0.040W/mK.
- Manufactured from up to 84% recycled glass.
- Manufactured in accordance with ISO 9001 and ISO 14001
| Product Name | Superglass Timber and Rafter Roll 40 2 x 10.65m x 570 x 90mm (12.14m²) |
| Brand | Superglass Insulation |
| Manufacturer Name | Superglass Insulation Ltd |
| Manufacturer Part Number | 2144232 |
| Compliance Approvals | CE Marked |
| Warranty Period | 12 months |
| Materials | Glass Mineral Wool |
| Commercial Or Domestic Use | Both |
| Range | Timber Frame Roll |
| Model Number | 3489 |
| Application | Interior |
| Pack Quantity | 1 |
| Country Of Origin | Scotland |
| Coverage | 12.14 m2 |
| Recyclable | Yes |
| Renewable | Yes |
| Product Width | 570 mm |
| Product Weight | 13.44 kg |
| Product Length | 10.65 m |
| Thickness | 90 mm |
| K Value | 0.04 |
| Thermal Conductivity | 0.04 W/mK |
| R Value | 2.25 m2K/W |
| Next Day Delivery | Next day delivery if ordered by 10am (subject to availability and location). |
Jewson trade account customers: Free delivery on orders over £150. Orders between £100 - £150 incur a £20 delivery fee.* Guest customers: Free delivery on orders over £200. Orders between orders between £100-£200 incur a £40 delivery fee.* *Excluding VAT, fuel surcharges, Tool Hire and non-standard delivery areas.* |
| Click & Collect | Collect in 15 minutes (subject to availability and location) |