Supra S5 Permanent KeySafe
SKU: SUPR1409
Supra S5 Permanent KeySafe is an external mount keysafe
Features & benefits
- Over 1000 possible combinations
- Easy to install
- Weather cover
- Includes a set of recommended fixings
- No maintenance
- Able to change your code as many times as you want to maintain security
- Includes installation instructions
- Code setting tool provided
IDSUPR1409
Doors & Joinery > Ironmongery > Door Locks & Security > Supra S5 Permanent KeySafe
https://www.jewson.co.uk/p/supra-s5-permanent-keysafe-SUPR1409
Supra S5 Permanent KeySafe is an external mount keysafe
Features & benefits
- Over 1000 possible combinations
- Easy to install
- Weather cover
- Includes a set of recommended fixings
- No maintenance
- Able to change your code as many times as you want to maintain security
- Includes installation instructions
- Code setting tool provided
Specifications
| Product Name | Supra S5 Permanent KeySafe |
| Brand | Supra/Kiddy |
| Product Type | Key Vault |
| Manufacturer Name | Supra |
| Manufacturer Part Number | 001409(EU) |
| Warranty Period | 1 years |
| Materials | Zinc Alloy |
| Commercial Or Domestic Use | Both |
| Model Number | 001409(EU) |
| Application | External |
| Pack Quantity | 1 |
| Country Of Origin | China |
| Finish | Powder coat |
| Recyclable | Yes |
| Renewable | No |
| Product Width | 64 mm |
| Product Weight | 900 g |
| Product Height | 49 mm |
| Product Length | 104 mm |
| Product Depth | 25 mm |
| Anti -Pull | No |
| Weatherproof | No |
| Anti - Bump | Yes |
| Anti Saw Deadbolt | No |
| Anti - Snap | No |
| Anti - Pick | Yes |
| Cover Finish | ruber |
| Cover Colour | Black |
Delivery Information
| Next Day Delivery | Next day delivery if ordered by 10am (subject to availability and location). |
Jewson trade account customers: Free delivery on orders over £150. Orders between £100 - £150 incur a £20 delivery fee.* Guest customers: Free delivery on orders over £200. Orders between orders between £100-£200 incur a £40 delivery fee.* *Excluding VAT, fuel surcharges, Tool Hire and non-standard delivery areas.* |
| Click & Collect | Collect in 15 minutes (subject to availability and location) |