Supreme Concrete 4 Way Weathered Pier Cap 280 x 280mm Grey
SKU: LSSPM035
The Supreme Concrete 4-Way Weathered Pier Cap 280 x 280mm (L x W) Grey provides a solution for protecting vulnerable areas. The product is designed with a double slope to allow water overflow in two directions, or both sides of the wall. It also includes a high-strength option where there are exceptional load requirements. Water-drip groove helps prevent staining on the face of the wall.
Features & benefits
- Weatherproof
- Highly durable
IDLSSPM035
Landscaping > Driveways & Garden Paving > Path & Kerb Edging Stones > Supreme Concrete 4 Way Weathered Pier Cap 280 x 280mm Grey
https://www.jewson.co.uk/p/supreme-concrete-4-way-weathered-pier-cap-280-x-280mm-grey-LSSPM035
The Supreme Concrete 4-Way Weathered Pier Cap 280 x 280mm (L x W) Grey provides a solution for protecting vulnerable areas. The product is designed with a double slope to allow water overflow in two directions, or both sides of the wall. It also includes a high-strength option where there are exceptional load requirements. Water-drip groove helps prevent staining on the face of the wall.
Features & benefits
- Weatherproof
- Highly durable
Specifications
| Product Name | Supreme Concrete 4 Way Weathered Pier Cap 280 x 280mm Grey |
| Brand | Supreme Concrete |
| Manufacturer Name | Supreme Concrete |
| Manufacturer Part Number | CAP02 |
| Compliance Approvals | CE Marked |
| Materials | Concrete |
| Commercial Or Domestic Use | Both |
| Range | Concrete Pier Caps |
| Colour | Grey |
| Application | External |
| Pack Quantity | 1 |
| Country Of Origin | United Kingdom |
| Product Width | 280 mm |
| Product Weight | 9 kg |
| Product Length | 280 mm |
Delivery Information
| Next Day Delivery | Next day delivery if ordered by 10am (subject to availability and location). |
Jewson trade account customers: Free delivery on orders over £150. Orders between £100 - £150 incur a £20 delivery fee.* Guest customers: Free delivery on orders over £200. Orders between orders between £100-£200 incur a £40 delivery fee.* *Excluding VAT, fuel surcharges, Tool Hire and non-standard delivery areas.* |
| Click & Collect | Collect in 15 minutes (subject to availability and location) |