Supreme Concrete Textured Prestressed Lintel 900 x 65 x 215mm
SKU: LNBRN089
Supreme Concrete Textured Prestressed Lintel 900 x 65 x 215mm (L x H x W) is generally used for load bearing. This pre-stressed textured concrete lintel is manufactured using lightweight aggregate concrete. The load bearing capacity is 2.93kN/m. This precision made, high performance structural concrete lintel have a good water absorption rate of 1.6g/m2.s.
Features & benefits
- Weatherproof
- Possess high dimensional stability
IDLNBRN089
Building Materials > Lintels > Concrete Lintels > Supreme Concrete Textured Prestressed Lintel 900 x 65 x 215mm
https://www.jewson.co.uk/p/supreme-concrete-textured-prestressed-lintel-900-x-65-x-215mm-LNBRN089
Supreme Concrete Textured Prestressed Lintel 900 x 65 x 215mm (L x H x W) is generally used for load bearing. This pre-stressed textured concrete lintel is manufactured using lightweight aggregate concrete. The load bearing capacity is 2.93kN/m. This precision made, high performance structural concrete lintel have a good water absorption rate of 1.6g/m2.s.
Features & benefits
- Weatherproof
- Possess high dimensional stability
Specifications
| Product Name | Supreme Concrete Textured Prestressed Lintel 900 x 65 x 215mm |
| Brand | Supreme Concrete |
| Product Type | Concrete Prestressed Lintels |
| Manufacturer Name | Ibstock |
| Manufacturer Part Number | P220090 |
| Compliance Approvals | CE Marked |
| Materials | Concrete |
| BS EN Fire rating/performance classifications | R30 |
| Pack Quantity | 1 |
| Finish | Textured |
| Product Width | 215 mm |
| Product Height | 65 mm |
| Product Length | 900 mm |
| Thermal Conductivity | 1.19 W/mK |
Delivery Information
| Next Day Delivery | Next day delivery if ordered by 10am (subject to availability and location). |
Jewson trade account customers: Free delivery on orders over £150. Orders between £100 - £150 incur a £20 delivery fee.* Guest customers: Free delivery on orders over £200. Orders between orders between £100-£200 incur a £40 delivery fee.* *Excluding VAT, fuel surcharges, Tool Hire and non-standard delivery areas.* |
| Click & Collect | Collect in 15 minutes (subject to availability and location) |