Supreme Concrete Twice Weathered Coping Stone 610 x 355mm Grey
SKU: LSSPM017
The Supreme Concrete Twice Weathered Coping Stone 610 x 355mm (L x W) Grey is designed as a wedge-shaped stone used on top of garden and parapet walls. The product is placed with the help of steel reinforced bars. Coping stone help to prevent seepage of water. Designed with good thermal expansion properties.
Features & benefits
- Weatherproof
- Withstands high impact pressure
IDLSSPM017
Landscaping > Driveways & Garden Paving > Path & Kerb Edging Stones > Supreme Concrete Twice Weathered Coping Stone 610 x 355mm Grey
https://www.jewson.co.uk/p/supreme-concrete-twice-weathered-coping-stone-610-x-355mm-grey-LSSPM017
The Supreme Concrete Twice Weathered Coping Stone 610 x 355mm (L x W) Grey is designed as a wedge-shaped stone used on top of garden and parapet walls. The product is placed with the help of steel reinforced bars. Coping stone help to prevent seepage of water. Designed with good thermal expansion properties.
Features & benefits
- Weatherproof
- Withstands high impact pressure
Specifications
| Product Name | Supreme Concrete Twice Weathered Coping Stone 610 x 355mm Grey |
| Brand | Supreme Concrete |
| Manufacturer Name | Supreme Concrete |
| Manufacturer Part Number | COP126 |
| Compliance Approvals | CE Marked |
| Materials | Concrete |
| Commercial Or Domestic Use | Both |
| Range | Coping Stones |
| Colour | Grey |
| Application | External |
| Pack Quantity | 1 |
| Country Of Origin | United Kingdom |
| Finish | Smooth |
| Product Width | 355 mm |
| Product Weight | 31.25 kg |
| Product Length | 610 mm |
Delivery Information
| Next Day Delivery | Next day delivery if ordered by 10am (subject to availability and location). |
Jewson trade account customers: Free delivery on orders over £150. Orders between £100 - £150 incur a £20 delivery fee.* Guest customers: Free delivery on orders over £200. Orders between orders between £100-£200 incur a £40 delivery fee.* *Excluding VAT, fuel surcharges, Tool Hire and non-standard delivery areas.* |
| Click & Collect | Collect in 15 minutes (subject to availability and location) |