Marshalls Symphony Urban Poreclain Paving 800 x 800 x 20mm 16.64m² Steel
SKU: LSMAR834
Marshalls Symphony Urban 800 x 800 x 20mm (L x W x T) Steel Pack of 26 are large format sizes with contemporary designs to create an indistrual chic look and feel while combining all the technical benefits you expect from a Marshalls porcelain product.
Features & benefits
- Enjoy a modern aesthetic with these large format 800 x 800 flags
- Technically very strong and less prone to staining or algae and moss growth
- The impermeable material means that the tiles have a very low absorption rate making them 100% frost resistant
- All Marshalls porcelain tiles have an enhanced slip resistant surface, with a slip-skid rating of R11
IDLSMAR834
Landscaping > Driveways & Garden Paving > Garden Paving > Marshalls Symphony Urban Poreclain Paving 800 x 800 x 20mm 16.64m² Steel
https://www.jewson.co.uk/p/symphony-urban-800x800x20-steel-LSMAR834
Marshalls Symphony Urban 800 x 800 x 20mm (L x W x T) Steel Pack of 26 are large format sizes with contemporary designs to create an indistrual chic look and feel while combining all the technical benefits you expect from a Marshalls porcelain product.
Features & benefits
- Enjoy a modern aesthetic with these large format 800 x 800 flags
- Technically very strong and less prone to staining or algae and moss growth
- The impermeable material means that the tiles have a very low absorption rate making them 100% frost resistant
- All Marshalls porcelain tiles have an enhanced slip resistant surface, with a slip-skid rating of R11
Specifications
| Product Name | Marshalls Symphony Urban Poreclain Paving 800 x 800 x 20mm 16.64m² Steel |
| Brand | Marshalls |
| Product Type | Porcelain Paving |
| Manufacturer Name | Marshalls |
| Manufacturer Part Number | VP1154750 |
| EAN | 5016915376289 |
| Warranty Period | 10 years |
| Materials | Porcelain |
| Commercial Or Domestic Use | Both |
| Range | Symphony Urban |
| Model Number | VP1154750 |
| Colour Family | Greys |
| Colour | Steel |
| Application | External |
| Pack Quantity | 26 |
| Finish | Smooth |
| Coverage | 16.64 m2 |
| Recyclable | Yes |
| Product Width | 800 mm |
| Product Weight | 28 kg |
| Product Length | 800 mm |
| Thickness | 20 mm |
Delivery Information
| Next Day Delivery | Next day delivery if ordered by 10am (subject to availability and location). |
Jewson trade account customers: Free delivery on orders over £150. Orders between £100 - £150 incur a £20 delivery fee.* Guest customers: Free delivery on orders over £200. Orders between orders between £100-£200 incur a £40 delivery fee.* *Excluding VAT, fuel surcharges, Tool Hire and non-standard delivery areas.* |
| Click & Collect | Collect in 15 minutes (subject to availability and location) |