Taktec Carpet Protection Film 50m x 600mm White
SKU: TK172099
Taktec Carpet Protection Film 50M x 600mm is a self adhesive, low slip floor protection, from stains and spillages, for carpets. Manufactured from linear low density polyethylene, the self adhesive backing eliminates the need for tape to stick to carpet and prevents trip hazards.
Features & benefits
- Leaves no residue on the carpet or floors
- Waterproof against paint and stains
- Perfect for covering stairs
- Self adhesive
IDTK172099
Painting & Decorating > Cleaning & Preparation > Surface Protection > Taktec Carpet Protection Film 50m x 600mm White
https://www.jewson.co.uk/p/taktec-carpet-protection-film-50m-x-600mm-white-TK172099
Taktec Carpet Protection Film 50M x 600mm is a self adhesive, low slip floor protection, from stains and spillages, for carpets. Manufactured from linear low density polyethylene, the self adhesive backing eliminates the need for tape to stick to carpet and prevents trip hazards.
Features & benefits
- Leaves no residue on the carpet or floors
- Waterproof against paint and stains
- Perfect for covering stairs
- Self adhesive
Specifications
| Product Name | Taktec Carpet Protection Film 50m x 600mm White |
| Brand | Taktec |
| Product Type | Floor & Carpet Protection |
| Manufacturer Name | Swiftec |
| Manufacturer Part Number | 172099 |
| Materials | Self-adhesive film |
| Commercial Or Domestic Use | Both |
| Colour | White |
| Application | Internal |
| Pack Quantity | 1 |
| Coverage | 30 m2 |
| Product Width | 0.6 m |
| Product Weight | 2.4 kg |
| Product Length | 50 m |
Delivery Information
| Next Day Delivery | Next day delivery if ordered by 10am (subject to availability and location). |
Jewson trade account customers: Free delivery on orders over £150. Orders between £100 - £150 incur a £20 delivery fee.* Guest customers: Free delivery on orders over £200. Orders between orders between £100-£200 incur a £40 delivery fee.* *Excluding VAT, fuel surcharges, Tool Hire and non-standard delivery areas.* |
| Click & Collect | Collect in 15 minutes (subject to availability and location) |