Talon Double Hinged Pipe Clip 15mm Natural
SKU: HTZTN012
Talon Double Hinged Pipe Clips 230 x 15mm (W x Dia) Natural, is manufactured from polypropylene. It is fitted around pipe providing a secure and rigid system. Features as double hinged pipe clip is used to fix the pipe to the walls with the help of screws.
Features & benefits
- Resistant to chemical erosion
- Weatherproof
- Suitable for all domestic pipework installations
- Can be linked together with the dovetails
IDHTZTN012
Electrics & Plumbing > Plumbing > Plumbing Plastics > Talon Double Hinged Pipe Clip 15mm Natural
https://www.jewson.co.uk/p/talon-double-hinged-clips-230-x-15mm-natural-HTZTN012
Talon Double Hinged Pipe Clips 230 x 15mm (W x Dia) Natural, is manufactured from polypropylene. It is fitted around pipe providing a secure and rigid system. Features as double hinged pipe clip is used to fix the pipe to the walls with the help of screws.
Features & benefits
- Resistant to chemical erosion
- Weatherproof
- Suitable for all domestic pipework installations
- Can be linked together with the dovetails
Specifications
| Product Name | Talon Double Hinged Pipe Clip 15mm Natural |
| Brand | Talon |
| Product Type | Pipe Clips |
| Manufacturer Name | Talon Manufacturing Ltd |
| Manufacturer Part Number | TD15 |
| EAN | 5060002350065 |
| Materials | Polypropylene |
| Range | Clips |
| Colour | Natural |
| Pack Quantity | 50 |
| Product Width | 230 mm |
| Product Height | 30 mm |
| Product Length | 54.5 mm |
| Product Depth | 15 mm |
| Diameter | 15 mm |
Delivery Information
| Next Day Delivery | Next day delivery if ordered by 10am (subject to availability and location). |
Jewson trade account customers: Free delivery on orders over £150. Orders between £100 - £150 incur a £20 delivery fee.* Guest customers: Free delivery on orders over £200. Orders between orders between £100-£200 incur a £40 delivery fee.* *Excluding VAT, fuel surcharges, Tool Hire and non-standard delivery areas.* |
| Click & Collect | Collect in 15 minutes (subject to availability and location) |