Talon Nail In Pipe Clip 12mm White
SKU: HTZTN212
Talon Nail In Pipe Clip 12mm Dia White, is manufactured from polypropylene. It is fitted around pipe providing a secure and rigid system. Pipe clip is used to fix the pipe to the walls with the help of screws.
Features & benefits
- Resistant to chemical erosion
- Weatherproof
- Suitable for all common building materials drywall, wood, brick and concrete
IDHTZTN212
Electrics & Plumbing > Plumbing > Plumbing Plastics > Talon Nail In Pipe Clip 12mm White
https://www.jewson.co.uk/p/talon-nail-in-pipe-clip-12mm-dia-white-HTZTN212
Talon Nail In Pipe Clip 12mm Dia White, is manufactured from polypropylene. It is fitted around pipe providing a secure and rigid system. Pipe clip is used to fix the pipe to the walls with the help of screws.
Features & benefits
- Resistant to chemical erosion
- Weatherproof
- Suitable for all common building materials drywall, wood, brick and concrete
Specifications
| Product Name | Talon Nail In Pipe Clip 12mm White |
| Brand | Talon |
| Product Type | Pipe Clips |
| Manufacturer Name | Talon Manufacturing Ltd |
| Manufacturer Part Number | NCW10 |
| EAN | 5060002352021 |
| Materials | Polypropylene |
| Range | Clips |
| Colour | White |
| Pack Quantity | 100 |
| Applicable Standards | ISO 9001 |
| Product Height | 13.5 mm |
| Product Length | 20 mm |
| Product Depth | 12 mm |
| Diameter | 12 mm |
Delivery Information
| Next Day Delivery | Next day delivery if ordered by 10am (subject to availability and location). |
Jewson trade account customers: Free delivery on orders over £150. Orders between £100 - £150 incur a £20 delivery fee.* Guest customers: Free delivery on orders over £200. Orders between orders between £100-£200 incur a £40 delivery fee.* *Excluding VAT, fuel surcharges, Tool Hire and non-standard delivery areas.* |
| Click & Collect | Collect in 15 minutes (subject to availability and location) |