Talon Nail In Pipe Clip 15mm White Pack of 100
SKU: HTZTN214
Talon Nail In Pipe Clip 15mm White Pack of 100 is manufactured from premium grade polypropylene. It is fitted around pipes and has a secure locking system. The material has a very low carbon footprint, which makes it environmentally friendly. Conforms to ISO 9001:2015 for its quality, ISO 14001:2015 for its environmental impact and BS OHSAS 18001:2007 for occupational health as well as safety.
Features & benefits
- Polypropylene makes it durable
- material has a very low carbon footprint
- Suitable for all common building materials drywall, wood, brick and concrete
IDHTZTN214
Electrics & Plumbing > Plumbing > Plumbing Plastics > Talon Nail In Pipe Clip 15mm White Pack of 100
https://www.jewson.co.uk/p/talon-nail-in-pipe-clip-26-x-15mm-white-pack-of-100-HTZTN214
Talon Nail In Pipe Clip 15mm White Pack of 100 is manufactured from premium grade polypropylene. It is fitted around pipes and has a secure locking system. The material has a very low carbon footprint, which makes it environmentally friendly. Conforms to ISO 9001:2015 for its quality, ISO 14001:2015 for its environmental impact and BS OHSAS 18001:2007 for occupational health as well as safety.
Features & benefits
- Polypropylene makes it durable
- material has a very low carbon footprint
- Suitable for all common building materials drywall, wood, brick and concrete
Specifications
| Product Name | Talon Nail In Pipe Clip 15mm White Pack of 100 |
| Brand | Talon |
| Product Type | Pipe Clips |
| Manufacturer Name | Talon Manufacturing Ltd |
| Manufacturer Part Number | NCW15 |
| EAN | 5060002352052 |
| Materials | Polypropylene |
| Range | Pipe Clips |
| Colour | White |
| Pack Quantity | 100 |
| Product Width | 26 mm |
| Product Height | 13.5 mm |
| Product Length | 27 mm |
| Product Depth | 15 mm |
| Diameter | 15 mm |
Delivery Information
| Next Day Delivery | Next day delivery if ordered by 10am (subject to availability and location). |
Jewson trade account customers: Free delivery on orders over £150. Orders between £100 - £150 incur a £20 delivery fee.* Guest customers: Free delivery on orders over £200. Orders between orders between £100-£200 incur a £40 delivery fee.* *Excluding VAT, fuel surcharges, Tool Hire and non-standard delivery areas.* |
| Click & Collect | Collect in 15 minutes (subject to availability and location) |