Talon Pipe Collar 28mm Chrome
SKU: HTZTN246
Talon Pipe Collar 28mm Dia Chrome, is manufactured from polypropylene. Pipe is positioned by nailing the collar to the mould board. It fits tight around the pipe that acts as a cover. Protects the inner side of the pipe from concrete.
Features & benefits
- Resistant to chemical erosion
- Weatherproof
- Can be fitted onto existing pipework
- Simple click together system
IDHTZTN246
Electrics & Plumbing > Plumbing > Plumbing Plastics > Talon Pipe Collar 28mm Chrome
https://www.jewson.co.uk/p/talon-pipe-collar-28mm-chrome-HTZTN246
Talon Pipe Collar 28mm Dia Chrome, is manufactured from polypropylene. Pipe is positioned by nailing the collar to the mould board. It fits tight around the pipe that acts as a cover. Protects the inner side of the pipe from concrete.
Features & benefits
- Resistant to chemical erosion
- Weatherproof
- Can be fitted onto existing pipework
- Simple click together system
Specifications
| Product Name | Talon Pipe Collar 28mm Chrome |
| Brand | Talon |
| Product Type | Pipe Covers |
| Manufacturer Name | Talon Manufacturing Ltd |
| Manufacturer Part Number | PCC28/10 |
| EAN | 5060002351802 |
| Colour | Chrome |
| Pack Quantity | 10 |
| Product Height | 12 mm |
| Product Length | 67 mm |
| Product Depth | 12 mm |
| Diameter | 28 mm |
Delivery Information
| Next Day Delivery | Next day delivery if ordered by 10am (subject to availability and location). |
Jewson trade account customers: Free delivery on orders over £150. Orders between £100 - £150 incur a £20 delivery fee.* Guest customers: Free delivery on orders over £200. Orders between orders between £100-£200 incur a £40 delivery fee.* *Excluding VAT, fuel surcharges, Tool Hire and non-standard delivery areas.* |
| Click & Collect | Collect in 15 minutes (subject to availability and location) |