Talon Single Hinged Pipe Clip 28mm White
SKU: HTZTN006
Talon Single Hinged Pipe Clip 25 x 28mm (W x Dia) White is manufactured from polypropylene. It is fitted around pipes and has a secure locking system. The material has very low carbon footprint, which makes it environmentally friendly.
Features & benefits
- Dovetail allows for equal pipe spacing
- Withstands wear and tear from normal usage
IDHTZTN006
Electrics & Plumbing > Plumbing > Plumbing Plastics > Talon Single Hinged Pipe Clip 28mm White
https://www.jewson.co.uk/p/talon-single-hinged-clip-25-x-28mm-white-HTZTN006
Talon Single Hinged Pipe Clip 25 x 28mm (W x Dia) White is manufactured from polypropylene. It is fitted around pipes and has a secure locking system. The material has very low carbon footprint, which makes it environmentally friendly.
Features & benefits
- Dovetail allows for equal pipe spacing
- Withstands wear and tear from normal usage
Specifications
| Product Name | Talon Single Hinged Pipe Clip 28mm White |
| Brand | Talon |
| Product Type | Pipe Clips |
| Manufacturer Name | Talon Manufacturing Ltd |
| Manufacturer Part Number | TS28 |
| EAN | 5060002350041 |
| Materials | Polypropylene |
| Range | Clips |
| Colour | White |
| Pack Quantity | 50 |
| Product Width | 25 mm |
| Product Height | 44.5 mm |
| Product Length | 47.5 mm |
| Product Depth | 15 mm |
| Diameter | 28 mm |
Delivery Information
| Next Day Delivery | Next day delivery if ordered by 10am (subject to availability and location). |
Jewson trade account customers: Free delivery on orders over £150. Orders between £100 - £150 incur a £20 delivery fee.* Guest customers: Free delivery on orders over £200. Orders between orders between £100-£200 incur a £40 delivery fee.* *Excluding VAT, fuel surcharges, Tool Hire and non-standard delivery areas.* |
| Click & Collect | Collect in 15 minutes (subject to availability and location) |