Talon Single Hinged Pipe Clip 15mm White
SKU: HTZTN002
Talon Single Hinged Pipe Clip 15mm Dia White is manufactured from high quality polypropylene offering the user a secure fixing. It has a self locking top and has an integral hinge moulded into the clip that can be flexed more than one million times. Comprises of 100 units.
Features & benefits
- Self locking top making it secure
- manufactured from high quality polypropylene
IDHTZTN002
Electrics & Plumbing > Plumbing > Plumbing Plastics > Talon Single Hinged Pipe Clip 15mm White
https://www.jewson.co.uk/p/talon-single-hinged-pipe-clip-15mm-white-HTZTN002
Talon Single Hinged Pipe Clip 15mm Dia White is manufactured from high quality polypropylene offering the user a secure fixing. It has a self locking top and has an integral hinge moulded into the clip that can be flexed more than one million times. Comprises of 100 units.
Features & benefits
- Self locking top making it secure
- manufactured from high quality polypropylene
Specifications
| Product Name | Talon Single Hinged Pipe Clip 15mm White |
| Brand | Talon |
| Product Type | Pipe Clips |
| Manufacturer Name | Talon Manufacturing Ltd |
| Manufacturer Part Number | TS15 |
| EAN | 5060002350003 |
| Compliance Approvals | ISO 14001 |
| Materials | Polypropylene |
| Range | Pipe Clips |
| Colour | White |
| Pack Quantity | 100 |
| Country Of Origin | United Kingdom |
| Product Height | 30 mm |
| Product Length | 29.5 mm |
| Product Depth | 15 mm |
| Diameter | 15 mm |
Delivery Information
| Next Day Delivery | Next day delivery if ordered by 10am (subject to availability and location). |
Jewson trade account customers: Free delivery on orders over £150. Orders between £100 - £150 incur a £20 delivery fee.* Guest customers: Free delivery on orders over £200. Orders between orders between £100-£200 incur a £40 delivery fee.* *Excluding VAT, fuel surcharges, Tool Hire and non-standard delivery areas.* |
| Click & Collect | Collect in 15 minutes (subject to availability and location) |