Talon Universal Pipe Clip Spacer 170 x 12mm White
SKU: HTZTN020
Talon Universal Pipe Clip Spacers 170 x 12mm (W x Dia) White, is manufactured from polypropylene. It is used for fixing metal spacing disc for cables and pipes. Allows a 360 degrees pipe support fitting to the base of all hinged clips. Interlocking clip provides equal pipe spacing.
Features & benefits
- Resistant to chemical erosion
- Weatherproof
IDHTZTN020
Electrics & Plumbing > Plumbing > Plumbing Plastics > Talon Universal Pipe Clip Spacer 170 x 12mm White
https://www.jewson.co.uk/p/talon-universal-pipe-clip-spacers-170-x-12mm-white-HTZTN020
Talon Universal Pipe Clip Spacers 170 x 12mm (W x Dia) White, is manufactured from polypropylene. It is used for fixing metal spacing disc for cables and pipes. Allows a 360 degrees pipe support fitting to the base of all hinged clips. Interlocking clip provides equal pipe spacing.
Features & benefits
- Resistant to chemical erosion
- Weatherproof
Specifications
| Product Name | Talon Universal Pipe Clip Spacer 170 x 12mm White |
| Brand | Talon |
| Product Type | Pipe Clips |
| Manufacturer Name | Talon Manufacturing Ltd |
| Manufacturer Part Number | TSP1 |
| EAN | 5060002350607 |
| Materials | Polypropylene |
| Range | Clips |
| Colour | White |
| Pack Quantity | 100 |
| Product Width | 170 mm |
| Product Height | 13 mm |
| Product Length | 25 mm |
| Product Depth | 15 mm |
| Diameter | 12 mm |
Delivery Information
| Next Day Delivery | Next day delivery if ordered by 10am (subject to availability and location). |
Jewson trade account customers: Free delivery on orders over £150. Orders between £100 - £150 incur a £20 delivery fee.* Guest customers: Free delivery on orders over £200. Orders between orders between £100-£200 incur a £40 delivery fee.* *Excluding VAT, fuel surcharges, Tool Hire and non-standard delivery areas.* |
| Click & Collect | Collect in 15 minutes (subject to availability and location) |