Tarmac Toplite Standard Block 3.6N 440 x 215 x 100mm
- Light and easy to handle, decreasing build time
- Cutting is straight forward and quick to achieve using standard tools
- Offers a high level of thermal insulation contributing to low U-values
- Certified by BS EN 771 - 4
- Does not degrade under normal climate conditions, hence life is extended
- Has Euroclass A1 fire rating
- Has an E rating in sound insulation to perform to a standard of 40Rw Db
- Light and easy to handle, decreasing build time
- Cutting is straight forward and quick to achieve using standard tools
- Offers a high level of thermal insulation contributing to low U-values
- Certified by BS EN 771 - 4
- Does not degrade under normal climate conditions, hence life is extended
- Has Euroclass A1 fire rating
- Has an E rating in sound insulation to perform to a standard of 40Rw Db
| Product Name | Tarmac Toplite Standard Block 3.6N 440 x 215 x 100mm |
| Brand | Toplite |
| Manufacturer Name | Tarmac |
| Manufacturer Part Number | BA100SSB000S |
| Materials | Aerated Concrete |
| Commercial Or Domestic Use | Both |
| Range | Aerated |
| Colour Family | Greys |
| Colour | Grey |
| Application | Interior/External |
| Pack Quantity | 1 |
| Country Of Origin | United Kingdom |
| Product Width | 100 mm |
| Product Weight | 6.1 kg |
| Product Height | 215 mm |
| Product Length | 440 mm |
| Thermal Conductivity | 0.16 W/mK |
| Compression Strength | 3.6 N/mm2 |
| Next Day Delivery | Next day delivery if ordered by 10am (subject to availability and location). |
Delivery online is only available for orders over £100 (ex VAT)* Jewson Cash/Credit Account customers: Delivery online is free on orders over £150 (ex VAT), orders between £100-£150 incur £20 (ex VAT) delivery fee* Non-Jewson account customers: Delivery is free for orders over £200 (ex VAT), orders between £100-£200 (ex VAT) incur £40 (ex VAT) delivery fee* *Excluding Tool Hire and non-standard delivery areas. |
| Click & Collect | Collect in 15 minutes (subject to availability and location) |
Alternative Products
Below are some suggested alternatives for the product you are looking to buy. Please note that you are responsible for determining whether the alternative product is suitable for the purpose for which you intend to use them.