Terralis Bark 60 Litres (When packed)
SKU: LSRAB312
A natural enhancement to the appearance and performance of any landscaping scheme, this multi-purpose bark mulch is responsibly sourced in the UK. Provides an attractive finish to beds and borders, inhibits weed development, improves moisture retention and helps insulate plant roots.
Features & benefits
- Chemical free
- Mixed Conifer Bark
- Particle Size 8-35mm
- Enriches soil with additional nutrients
- Helps reduction of evaporation
- Helps with weed suppression
- Helps protects shallow roots from frost
- Coverage: 1.2m² at 50mm depth
IDLSRAB312
Landscaping > Lawns & Planting > Topsoil & Bark > Terralis Bark 60 Litres (When packed)
https://www.jewson.co.uk/p/terralis-bark-60-litres-when-packed-LSRAB312
A natural enhancement to the appearance and performance of any landscaping scheme, this multi-purpose bark mulch is responsibly sourced in the UK. Provides an attractive finish to beds and borders, inhibits weed development, improves moisture retention and helps insulate plant roots.
Features & benefits
- Chemical free
- Mixed Conifer Bark
- Particle Size 8-35mm
- Enriches soil with additional nutrients
- Helps reduction of evaporation
- Helps with weed suppression
- Helps protects shallow roots from frost
- Coverage: 1.2m² at 50mm depth
Specifications
| Product Name | Terralis Bark 60 Litres (When packed) |
| Brand | Terralis |
| Product Type | Bark |
| Manufacturer Part Number | AB312 |
| EAN | 5715666013114 |
| Commercial Or Domestic Use | Both |
| Product Weight | 13 kg |
| Product Height | 150 mm |
| Product Length | 440 mm |
| Product Depth | 690 mm |
Delivery Information
| Next Day Delivery | Next day delivery if ordered by 10am (subject to availability and location). |
Jewson trade account customers: Free delivery on orders over £150. Orders between £100 - £150 incur a £20 delivery fee.* Guest customers: Free delivery on orders over £200. Orders between orders between £100-£200 incur a £40 delivery fee.* *Excluding VAT, fuel surcharges, Tool Hire and non-standard delivery areas.* |
| Click & Collect | Collect in 15 minutes (subject to availability and location) |