Terralis Topsoil 35 Litres (When packed)
SKU: LSRAB310
Ideal for a variety of landscaping needs, this multi-purpose topsoil is preferred by both horticulture and construction professionals for planting schemes and lawn establishment, throughout the year. It is a highly fertile, organic rich topsoil which is a blend of sand, silt and clay with peat-free soil conditioners.
Features & benefits
- Typically classed as a Loamy Sand
- Screened to 20mm
- Formulated using natural topsoil with peat-free soil conditioners
- Highly fertile and enriched with organic matter
- Coverage: 0.7m² at 50mm depth
IDLSRAB310
Landscaping > Lawns & Planting > Topsoil & Bark > Terralis Topsoil 35 Litres (When packed)
https://www.jewson.co.uk/p/terralis-soil-35-litres-when-packed-LSRAB310
Ideal for a variety of landscaping needs, this multi-purpose topsoil is preferred by both horticulture and construction professionals for planting schemes and lawn establishment, throughout the year. It is a highly fertile, organic rich topsoil which is a blend of sand, silt and clay with peat-free soil conditioners.
Features & benefits
- Typically classed as a Loamy Sand
- Screened to 20mm
- Formulated using natural topsoil with peat-free soil conditioners
- Highly fertile and enriched with organic matter
- Coverage: 0.7m² at 50mm depth
Specifications
| Product Name | Terralis Topsoil 35 Litres (When packed) |
| Brand | Terralis |
| Product Type | Topsoil |
| Manufacturer Part Number | AB310 |
| EAN | 5715666013091 |
| Commercial Or Domestic Use | Both |
| Product Weight | 24 kg |
| Product Height | 150 mm |
| Product Length | 440 mm |
| Product Depth | 690 mm |
Delivery Information
| Next Day Delivery | Next day delivery if ordered by 10am (subject to availability and location). |
Jewson trade account customers: Free delivery on orders over £150. Orders between £100 - £150 incur a £20 delivery fee.* Guest customers: Free delivery on orders over £200. Orders between orders between £100-£200 incur a £40 delivery fee.* *Excluding VAT, fuel surcharges, Tool Hire and non-standard delivery areas.* |
| Click & Collect | Collect in 15 minutes (subject to availability and location) |