Thermal Economics IsoEdge Ceiling Perimeter Strip 50m x 2600 x 6mm Pink
SKU: ISOED626
The Thermal Economics IsoEdge Ceiling Perimeter Strip is an acoustic foam strip made from low density polyethylene with self-adhesive backing. It is designed to reduce flanking sound transmission when used with the IsoSonic range of floor and ceiling systems and in Robust Detail approved constructions. IsoEdge 6/260 is appropriate for Isolation Strip for screeds for use in Robust Details E-FC-4, E-FC-12, and E-FC14.
Features & benefits
- Easy installation
- Has a rating of 0 for O-Zone Depletion Potential
- Helps to reduce flanking sound transmission
- Suitable for use in non-Robust Detail applications
IDISOED626
Building Materials > Insulation > Floor Insulation > Thermal Economics IsoEdge Ceiling Perimeter Strip 50m x 2600 x 6mm Pink
https://www.jewson.co.uk/p/thermal-economics-isoedge-ceiling-perimeter-strip-50m-x-260-x-6mm-pink-ISOED626
The Thermal Economics IsoEdge Ceiling Perimeter Strip is an acoustic foam strip made from low density polyethylene with self-adhesive backing. It is designed to reduce flanking sound transmission when used with the IsoSonic range of floor and ceiling systems and in Robust Detail approved constructions. IsoEdge 6/260 is appropriate for Isolation Strip for screeds for use in Robust Details E-FC-4, E-FC-12, and E-FC14.
Features & benefits
- Easy installation
- Has a rating of 0 for O-Zone Depletion Potential
- Helps to reduce flanking sound transmission
- Suitable for use in non-Robust Detail applications
Specifications
| Product Name | Thermal Economics IsoEdge Ceiling Perimeter Strip 50m x 2600 x 6mm Pink |
| Brand | IsoEdge |
| Manufacturer Name | Thermal Economics |
| Manufacturer Part Number | ISOED626 |
| Compliance Approvals | CE Marked |
| Materials | Rubber;Low Density Polyethylene |
| Commercial Or Domestic Use | Both |
| Range | Acoustic Strips |
| Colour | Pink |
| Pack Quantity | 1 |
| Product Width | 2600 mm |
| Product Length | 50000 mm |
| Thickness | 6 mm |
Delivery Information
| Next Day Delivery | Next day delivery if ordered by 10am (subject to availability and location). |
Jewson trade account customers: Free delivery on orders over £150. Orders between £100 - £150 incur a £20 delivery fee.* Guest customers: Free delivery on orders over £200. Orders between orders between £100-£200 incur a £40 delivery fee.* *Excluding VAT, fuel surcharges, Tool Hire and non-standard delivery areas.* |
| Click & Collect | Collect in 15 minutes (subject to availability and location) |