Thermal Economics IsoRubber Base 10m x 1000 x 6mm Black
SKU: ITIRB110
The Thermal Economics IsoRubber Base is a high performance acoustic insulating underlay, suitable for a variety of floor build-ups and applications. Approved for use beneath screed on pre-cast concrete floors (Robust Detail E-FC-4) and site tested for compliance with Approved Document Part E on various concrete and timber floors. Suitable for textile floor finishes, timber overlays and laminate flooring.
Features & benefits
- Manufactured from 100% recycled or diverted landfill
- Suitable for textile floor finishes, timber overlays and laminate flooring
- 22dB impact reduction
- IsoRubber Base is manufactured from 100% recycled or diverted landfill rubber
IDITIRB110
Building Materials > Insulation > Floor Insulation > Thermal Economics IsoRubber Base 10m x 1000 x 6mm Black
https://www.jewson.co.uk/p/thermal-economics-isorubber-base-10-x-1m-x-6mm-black-ITIRB110
The Thermal Economics IsoRubber Base is a high performance acoustic insulating underlay, suitable for a variety of floor build-ups and applications. Approved for use beneath screed on pre-cast concrete floors (Robust Detail E-FC-4) and site tested for compliance with Approved Document Part E on various concrete and timber floors. Suitable for textile floor finishes, timber overlays and laminate flooring.
Features & benefits
- Manufactured from 100% recycled or diverted landfill
- Suitable for textile floor finishes, timber overlays and laminate flooring
- 22dB impact reduction
- IsoRubber Base is manufactured from 100% recycled or diverted landfill rubber
Specifications
| Product Name | Thermal Economics IsoRubber Base 10m x 1000 x 6mm Black |
| Brand | IsoRubber |
| Manufacturer Name | Thermal Economics |
| Manufacturer Part Number | DAMCOM610 |
| Compliance Approvals | CE Marked |
| Materials | Recycled Rubber |
| Commercial Or Domestic Use | Both |
| Range | Acoustic Underlay |
| Colour | Black |
| Pack Quantity | 1 |
| Finish | Granular |
| Recyclable | Yes |
| Product Width | 1000 mm |
| Product Length | 10000 mm |
| Thickness | 6 mm |
Delivery Information
| Next Day Delivery | Next day delivery if ordered by 10am (subject to availability and location). |
Jewson trade account customers: Free delivery on orders over £150. Orders between £100 - £150 incur a £20 delivery fee.* Guest customers: Free delivery on orders over £200. Orders between orders between £100-£200 incur a £40 delivery fee.* *Excluding VAT, fuel surcharges, Tool Hire and non-standard delivery areas.* |
| Click & Collect | Collect in 15 minutes (subject to availability and location) |