Thomas Dudley Turbo 88 Low Level Flush Syphon 203 x 580 x 430mm Blue
SKU: BACDY601
Thomas Dudley Turbo 88 Low Level Flush Syphon is a 2 part design flush syphon that can be detached from the cistern without disturbing the downleg.
Features & benefits
- Adjustable design can be extended from 7.50" to 9.50"
- Can be retrofitted to existing turbo 88 downlegs
IDBACDY601
Kitchens & Bathrooms > Sanitaryware > Toilet Fixtures > Thomas Dudley Turbo 88 Low Level Flush Syphon 203 x 580 x 430mm Blue
https://www.jewson.co.uk/p/thomas-dudley-turbo-88-low-level-flush-syphon-203-x-580-x-430mm-blue-BACDY601
Thomas Dudley Turbo 88 Low Level Flush Syphon is a 2 part design flush syphon that can be detached from the cistern without disturbing the downleg.
Features & benefits
- Adjustable design can be extended from 7.50" to 9.50"
- Can be retrofitted to existing turbo 88 downlegs
Specifications
| Product Name | Thomas Dudley Turbo 88 Low Level Flush Syphon 203 x 580 x 430mm Blue |
| Brand | Thomas Dudley |
| Product Type | Syphons |
| Manufacturer Name | Thomas Dudley Ltd |
| Manufacturer Part Number | 313639 |
| Compliance Approvals | WRAS Approved |
| Commercial Or Domestic Use | Both |
| Colour | Blue |
| Pack Quantity | 1 |
| Product Height | 580 mm |
| Product Length | 203 mm |
| Diameter | 430 mm |
| Flushing Volume | 9 |
Delivery Information
| Next Day Delivery | Next day delivery if ordered by 10am (subject to availability and location). |
Jewson trade account customers: Free delivery on orders over £150. Orders between £100 - £150 incur a £20 delivery fee.* Guest customers: Free delivery on orders over £200. Orders between orders between £100-£200 incur a £40 delivery fee.* *Excluding VAT, fuel surcharges, Tool Hire and non-standard delivery areas.* |
| Click & Collect | Collect in 15 minutes (subject to availability and location) |