Thomas Dudley Turbo 88 Syphon 241 x 38mm
SKU: KBTD0730
Thomas Dudley Turbo 88 Syphon 241 x 38mm (H x Dia) is ideally used in most ceramic exposed and plastic concealed cisterns. The tube is used to convey liquid upwards from a reservoir and then down to a lower level of its own accord. The flush volumes can be varied between 6 to 9 litres making it suitable for most cisterns.
Features & benefits
- Adjustable flushing volume controls water speed
- Removable upper section for easy access
IDKBTD0730
Kitchens & Bathrooms > Sanitaryware > Toilet Fixtures > Thomas Dudley Turbo 88 Syphon 241 x 38mm
https://www.jewson.co.uk/p/thomas-dudley-turbo-88-syphon-241-x-38mm-KBTD0730
Thomas Dudley Turbo 88 Syphon 241 x 38mm (H x Dia) is ideally used in most ceramic exposed and plastic concealed cisterns. The tube is used to convey liquid upwards from a reservoir and then down to a lower level of its own accord. The flush volumes can be varied between 6 to 9 litres making it suitable for most cisterns.
Features & benefits
- Adjustable flushing volume controls water speed
- Removable upper section for easy access
Specifications
| Product Name | Thomas Dudley Turbo 88 Syphon 241 x 38mm |
| Brand | Thomas Dudley |
| Product Type | Syphons |
| Manufacturer Name | Thomas Dudley |
| Manufacturer Part Number | 313673 |
| Pack Quantity | 1 |
| Product Height | 241 mm |
| Diameter | 38 mm |
Delivery Information
| Next Day Delivery | Next day delivery if ordered by 10am (subject to availability and location). |
Jewson trade account customers: Free delivery on orders over £150. Orders between £100 - £150 incur a £20 delivery fee.* Guest customers: Free delivery on orders over £200. Orders between orders between £100-£200 incur a £40 delivery fee.* *Excluding VAT, fuel surcharges, Tool Hire and non-standard delivery areas.* |
| Click & Collect | Collect in 15 minutes (subject to availability and location) |