Thompson's One Coat Patio and Block Paving Seal 5L Clear
SKU: LDR10113
Thompson's One Coat Patio and Block Paving Seal 5 Litres Clear is a durable patio seal for weatherproofing, reviving and protecting patios and paving against oil, fuel and dirt stains. It protects and seals patios from the weather in just one coat. The powerful formula will also resist algae growth and protect against oil and fuel spills.
Features & benefits
- Resists oil and fuel stains
- Can be driven on after 24 hours
- Easy to clean
- For use on all block paving and flagstones
- Resists moss and algae growth
IDLDR10113
Tools & Fixings > Building Chemicals > Repair & Treatment > Thompson's One Coat Patio and Block Paving Seal 5L Clear
https://www.jewson.co.uk/p/thompson-s-one-coat-patio-and-block-paving-seal-5-litre-LDR10113
Thompson's One Coat Patio and Block Paving Seal 5 Litres Clear is a durable patio seal for weatherproofing, reviving and protecting patios and paving against oil, fuel and dirt stains. It protects and seals patios from the weather in just one coat. The powerful formula will also resist algae growth and protect against oil and fuel spills.
Features & benefits
- Resists oil and fuel stains
- Can be driven on after 24 hours
- Easy to clean
- For use on all block paving and flagstones
- Resists moss and algae growth
Specifications
| Product Name | Thompson's One Coat Patio and Block Paving Seal 5L Clear |
| Brand | Thompson's |
| Product Type | Paving Seal |
| Manufacturer Name | Sherwin-Williams |
| Manufacturer Part Number | 35273 |
| EAN | 5010214852734 |
| Commercial Or Domestic Use | Both |
| Colour | Clear |
| Application | Exterior |
| Pack Quantity | 1 |
| Country Of Origin | United Kingdom |
| Coverage | 6 m2/l |
| Product Width | 11 cm |
| Product Weight | 46.24 kg |
| Product Height | 29 cm |
| Product Length | 18 cm |
| Volume | 5 l |
| Curing Time | 24 hours |
Delivery Information
| Next Day Delivery | Next day delivery if ordered by 10am (subject to availability and location). |
Jewson trade account customers: Free delivery on orders over £150. Orders between £100 - £150 incur a £20 delivery fee.* Guest customers: Free delivery on orders over £200. Orders between orders between £100-£200 incur a £40 delivery fee.* *Excluding VAT, fuel surcharges, Tool Hire and non-standard delivery areas.* |
| Click & Collect | Collect in 15 minutes (subject to availability and location) |