Thompson's Patio & Block Paving Seal 5L Wet Look
SKU: LDR36312
Thompson's Patio & Block Paving Seal protects and seals patios and block paving from the weather. It'll resist algae growth, and protect against oil and fuel stains.
Features & benefits
- For use on all block paving and flagstones
- Resists algae growth, oil and fuel stains
- Use alongside Thompson's Advanced Patio & Block Paving Cleaner
IDLDR36312
Tools & Fixings > Building Chemicals > Repair & Treatment > Thompson's Patio & Block Paving Seal 5L Wet Look
https://www.jewson.co.uk/p/thompson-s-patio-and-block-paving-seal-5-litres-wet-look-LDR36312
Thompson's Patio & Block Paving Seal protects and seals patios and block paving from the weather. It'll resist algae growth, and protect against oil and fuel stains.
Features & benefits
- For use on all block paving and flagstones
- Resists algae growth, oil and fuel stains
- Use alongside Thompson's Advanced Patio & Block Paving Cleaner
Specifications
| Product Name | Thompson's Patio & Block Paving Seal 5L Wet Look |
| Brand | Thompson's |
| Product Type | Paving Seal |
| Manufacturer Name | Sherwin-Williams |
| Manufacturer Part Number | 36312 |
| EAN | 5010214863129 |
| Colour | Wet Look |
| Application | Exterior |
| Pack Quantity | 1 |
| Country Of Origin | United Kingdom |
| Finish | Wet Look |
| Coverage | 6 m2/l |
| Product Width | 11 cm |
| Product Weight | 4.63 kg |
| Product Length | 18 cm |
| Volume | 5 l |
| Curing Time | 24 hours |
| Area Of Application | Exterior patios and paving slabs |
| Application Method | Brush or long pile roller |
| Number of Coats | 2 |
| Cleaning Up | rollers and any other equipment immediately after use with white spirit or paint brush cleaner. |
| VOC | VOC_High |
Delivery Information
| Next Day Delivery | Next day delivery if ordered by 10am (subject to availability and location). |
Jewson trade account customers: Free delivery on orders over £150. Orders between £100 - £150 incur a £20 delivery fee.* Guest customers: Free delivery on orders over £200. Orders between orders between £100-£200 incur a £40 delivery fee.* *Excluding VAT, fuel surcharges, Tool Hire and non-standard delivery areas.* |
| Click & Collect | Collect in 15 minutes (subject to availability and location) |