Thunderbolt Hexagon Flange Head Bolt 75 x 6mm Zinc Yellow Passivated
SKU: TBV35151
Thunderbolt Hexagon Flange Head Bolt 75 x 6mm (L x Dia) Zinc Yellow Passivated 100 Pieces, is a self tapping bolt. It is suitable for use on concrete, stone, brick, wood and block. This bolt provides a mechanical interlock between construction material and the fixing, with no expansion stress.
Features & benefits
- Hexagonal head ensuring easy insertion
- Corrosion resistant
IDTBV35151
Tools & Fixings > Fixings & Fasteners > Nuts, Bolts & Washers > Thunderbolt Hexagon Flange Head Bolt 75 x 6mm Zinc Yellow Passivated
https://www.jewson.co.uk/p/thunderbolt-hexagon-flange-head-bolt-75-x-6mm-zinc-yellow-passivated-TBV35151
Thunderbolt Hexagon Flange Head Bolt 75 x 6mm (L x Dia) Zinc Yellow Passivated 100 Pieces, is a self tapping bolt. It is suitable for use on concrete, stone, brick, wood and block. This bolt provides a mechanical interlock between construction material and the fixing, with no expansion stress.
Features & benefits
- Hexagonal head ensuring easy insertion
- Corrosion resistant
Specifications
| Product Name | Thunderbolt Hexagon Flange Head Bolt 75 x 6mm Zinc Yellow Passivated |
| Brand | Thunderbolt |
| Product Type | Bolts |
| Manufacturer Name | Owlett-Jaton |
| Manufacturer Part Number | ZZV35151 |
| Materials | Metal |
| Range | Concrete Bolts |
| Colour | Yellow |
| Application | Interior/External |
| Pack Quantity | 1 |
| Finish | Zinc Yellow Passivated |
| Product Length | 75 mm |
| Diameter | 6 mm |
Delivery Information
| Next Day Delivery | Next day delivery if ordered by 10am (subject to availability and location). |
Jewson trade account customers: Free delivery on orders over £150. Orders between £100 - £150 incur a £20 delivery fee.* Guest customers: Free delivery on orders over £200. Orders between orders between £100-£200 incur a £40 delivery fee.* *Excluding VAT, fuel surcharges, Tool Hire and non-standard delivery areas.* |
| Click & Collect | Collect in 15 minutes (subject to availability and location) |