Thunderbolt Hex Anchor 10 x 150mm Zinc Passivated
SKU: TBV35164
The Thunderbolt Hex Anchor 10 x 150mm (Dia x L) Zinc Passivated is ideal for fastening small items. It is easily removable which is suitable for construction materials, including concrete, stone, bricks, and blocks. This original, threaded anchor can be fit near the edges.
Features & benefits
- Self-tapping action provides safe anchorage
- Corrosion resistant
- Ideal for fastening small items
- Original, threaded anchor can be fit near the edges
- Easily removable
IDTBV35164
Tools & Fixings > Fixings & Fasteners > Nuts, Bolts & Washers > Thunderbolt Hex Anchor 10 x 150mm Zinc Passivated
https://www.jewson.co.uk/p/thunderbolt-hexagon-head-anchor-150-x-10mm-zinc-yellow-passivated-TBV35164
The Thunderbolt Hex Anchor 10 x 150mm (Dia x L) Zinc Passivated is ideal for fastening small items. It is easily removable which is suitable for construction materials, including concrete, stone, bricks, and blocks. This original, threaded anchor can be fit near the edges.
Features & benefits
- Self-tapping action provides safe anchorage
- Corrosion resistant
- Ideal for fastening small items
- Original, threaded anchor can be fit near the edges
- Easily removable
Specifications
| Product Name | Thunderbolt Hex Anchor 10 x 150mm Zinc Passivated |
| Brand | Thunderbolt |
| Product Type | Bolts |
| Manufacturer Name | Owlett-Jaton |
| Manufacturer Part Number | ZZV35164 |
| EAN | 5014196311470 |
| Materials | Metal |
| Range | Anchor Bolts |
| Application | Interior/External |
| Pack Quantity | 1 |
| Finish | Zinc Yellow Passivated |
| Product Length | 150 mm |
| Diameter | 10 mm |
Delivery Information
| Next Day Delivery | Next day delivery if ordered by 10am (subject to availability and location). |
Jewson trade account customers: Free delivery on orders over £150. Orders between £100 - £150 incur a £20 delivery fee.* Guest customers: Free delivery on orders over £200. Orders between orders between £100-£200 incur a £40 delivery fee.* *Excluding VAT, fuel surcharges, Tool Hire and non-standard delivery areas.* |
| Click & Collect | Collect in 15 minutes (subject to availability and location) |